Uusin trendidieetti: Syö rasvaa, niin että napa paukkuu
Muutaman viime vuoden aikana on tullut selväksi, että tiedeyhteisön ja median mielestä rasva ei sittenkään ole terveyden perivihollinen, kuten aiemmin on luultu (ja kuten terveysviranomaiset taitavat edelleen luulla). Myös esimerkiksi kananmuna on saanut synninpäästön, kun sen sisältämän kolesterolin ei olekaan – vastoin aiempaa olettamusta – havaittu siirtyvän sellaisenaan syöjän verenkiertoon. (Lue lisää aiheesta täältä ja täältä)
Lohi, avokado, voi… Rasvan kulta-aika on jälleen täällä
Rasva onkin tehnyt todellisen comebackin viimevuosina. Terveydelle hyödyllisiä, tyydyttymättömiä rasvoja sisältävät ruoat ovat saaneet paljon palstatilaa ja suitsutusta osakseen viime aikoina. Esimerkiksi voin laittaminen kahviin on yksi viimeaikojen trendikkäimmistä tempuista, jolla väitetään olevan terveyttä edistäviä vaikutuksia. Myös mm. avokado ja lohi ovat saaneet paljon huomiota niiden terveellisten rasvojen ansiosta. Samaan aikaan rasvojen suosion kasvun myötä leivän, pastan ja muiden hiilihydraattiruokien huomio ja kysyntä ovat laskeneet.Korkean rasvapitoisuuden dieetit tulevat
Ravintoasiantuntijat – ja sellaisena itseään pitävät – ovat nyt alkaneet markkinoida dieettejä, joissa rasvan popsiminen viedään aivan uudelle tasolle. Esimerkiksi bestseller-kirja ”The Real Meal Revolution” (”Todellisen ruoan vallankumous”) kehottaa lukijaansa jättämään hiilarit lähes tyystin ja keskittymään täysin rasvaisiin liha-, kala-, hedelmä- ja maitotuotteisiin. Kirja on täynnä reseptejä, joissa ei voita, kermaa, juustoa, jogurttia tai pekonia säästellä. Kaikki reseptien maito on myös tietenkin täysmaitoa. Telegraphin haastattelema paleo-ravintoterapeutti Jonno Proudfoot kommentoi ilmiötä toteamalla, että korkean rasvapitoisuuden dieettejä ei oikeastaan tulisi ajatella ”vähän hiilareita, paljon rasvaa” -tyyppisesti, vaan ”vähän hiilareita, rasvalla ei niin väliä” -dieettinä – olettaen siis että syöty rasva on pääosin terveellistä, vähän prosessoitua rasvaa. ”Meidän ei tulisi tuntea syyllisyyttä syötyämme rasvaisesta jogurtista valmistettua tsatsikia, koska nimenomaan rasva on se aines joka pitää meidät kylläisinä ja ehkäisee meitä syömästä ylenmäärin. Näin rasva edesauttaa laihtumista” Proudfoot sanoo.Katso myös:
Avokadoherkkuja
Pekonisia herkkuja
Lähde: TelegraphLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Anoppi ohjeisti lisäämään maljakkoon päivittäin lunta tai jäitä – tulppaanit kiittävät
- Sitrushedelmien kuorista saat valmistettua loistavan puhdistusaineen
- Näin varmistat suuren mustaherukkasadon – älä jätä tätä tekemättä keväällä
- Mämmi tekee mokkapaloista ihanan meheviä – lopputulos puhuu puolestaan
- Vaaleat mokkapalat nousivat jälleen suosioon – vanha herkku tekee paluun
- Äiti on tarjoillut tätä pääsiäisenä niin kauan kuin muistan – Lammaspaisti uunijuureksilla
- Mämmi taipuu myös pieniksi herkkuneliöiksi – Näin teet fudgea mämmistä
- Äärimmäisen helppo resepti, jonka avulla teet herkullista ja terveellistä jätskiä kotona
- Mummoni työnsi aina ruosteisia nauloja mullan sekaan – ratkaisi valitettavan ongelman
- Nämä ihmiset saavat puolukasta suurimman hyödyn – kuulutko joukkoon?
- Tämän puuron takia moni suuntaa hotelliaamiaiselle – ohje nyt kaikkien saatavilla
- Peruna ja bataatti saavat kilpailijan: tästä juureksesta syntyy vielä herkullisemmat ranskalaiset
- Sekoita nämä kaksi tuttua herkkua – syntyy jotain aivan älyttömän hyvää
- Moni vierastaa tätä arkiruokaa – mutta näin tehtynä se maistuu yllättävän hyvältä
- Kahdesta juustosta syntyy uunissa herkullinen ja rapsakka naposteltava
- Lisään kanapullataikinaan jatkossa purkin tätä – tulee paljon maukkaampia ja mehevämpiä
- Kurkun menekki kasvoi meillä hurjasti tämän japanilaisen ohjeen myötä
- Moni pilaa kakkupohjan tällä yleisellä virheellä – lopputuloksena lässähtänyt tai kuiva kakku
- Mummon muusijauheesta syntyy herkullinen ruoka – vuoka tyhjeni alta aikayksikön
- Suomalaiset äänestivät suosikkimämminsä – tämä vei viime vuonna ylivoimaisen voiton