Tämä yksinkertainen temppu tehosi seinän tummiin tahroihin
Toimii tehokkaasti ainakin valkoisen seinän tahroihin.
Huomaan aika ajoin, että seinään on ilmestynyt jälleen mustia viiruja – joskus riittää, että laukku, kengänpohja tai siivousväline on hipaissut pintaa. Vaaleissa seinissä ne pistää inhottavasti silmään, mutta koko seinän maalaus tuntuu kuitenkin tarpeettomalta.
Kun omassa seinässä alkoi näkyä reilusti tummia tahroja, kokeilin hingata niitä vaikka millä aineilla ja sienillä.. Mutta mikään ei tuntunut tehoavan niihin.
Lopulta törmäsin tähän kotikonstiin, joka kuulosti suoraan sanottuna höpötykseltä. Päätin kuitenkin testata sitä, koska mitäpä haittaa siitä olisi, jos se ei tehoaisikaan. Yllättävästi se kuitenkin toimi!
Tämä kikka on nopea, helppo ja vieläpä edullinen! Tarvitset vain ruokasoodaa ja vedellä kostutetun rätin tai luudun: Ripottele ruokasoodaa suoraan kostutetun rätin päälle ja pyyhi tahraa kevyesti pyörivin liikkein.
Ruokasooda toimii hellästi, mutta tehokkaasti vaalentaen tahran. Tämä toimii myös esimerkiksi rasvatahroihin tai keittiön roiskeisiin.
Jos seinässäsi on mustia jälkiä, kokeile tätä kikkaa! Vinkkaa myös tuttavalle, joka tuskailee samojen tahrojen kanssa.
- Moni on saanut helpotusta vatsan turvotukseen tästä juomasta – juo heti aamusta
- Älä viskaa koverrettua Halloween-kurpitsaa roskiin – näin hyödynnät sisuksen
- Näin vähällä vaivalla ei luulisi syntyvän näin hyvää pastaa
- Näitä keksejä sai mummolassa syödä mielin määrin
- Milloin viimeksi söit tätä vanhan ajan arkiruokaa? Minulla siitä on ikuisuus
- Leikkaa sipulit renkaiksi ja upota taikinaan – tästä syntyy ihana leipä keiton tai salaatin kylkeen
- Yli kolmekymppisen keittiöstä ei pitäisi enää löytyä näitä 13 tavaraa
- Tee makkaraan viillot ja täytä ne näin – ruotsalaisten klassikko on kokeilemisen arvoinen
- Painele lehtitaikina kakkuvuokaan ja lisää herkullinen suolainen täyte – Vilkaisu reseptiin nostaa veden kielelle
- Suodatinkahvi on paras vaihtoehto kolesterolin kannalta
- Joulutorttuihin keksittiin nyt sellainen täyte, että luumuhillo saa väistyä
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Lapseni söivät tätä helppoa arkiruokaa yökylässä ja pyytävät sitä nyt kotonakin
- Kuutamokiisseli kuuluu niihin jälkiruokiin, joita harva enää tekee – sääli, sillä ohje on ihanan helppo
- Ysärilapset muistavat tämän herkun – milloin viimeksi söit sitä?
- En olisi itse tajunnut tehdä tästä kesäherkusta aamupalaa, mutta nyt on pakko kokeilla
- Tämä jälkiruoka oli erityisen suosittu 70- ja 80-luvuilla – muistatko vielä retroherkun?
- Anoppi teki pirun hyviä lihapullia – oli pakko saada ohje myös itselle
- Briteillä on oma versionsa jauheliha-perunasoselaatikosta – ja voi pojat, miten hyvää se on
- Jos kaipaat kahvipöytään jotain suolaista, kaiva esiin tämä vanha ja helppo idea