Älä tilaa ravintolassa tällaista hampurilaista – Niissä piilee myrkytysriski
Kun seuraavaksi menet ravintolaan syömään hampuriliaisia, muista yksi sääntö – Pyydä jauhelihapihvi täysin kypsänä!
Viime vuosien trendinä ovat olleet niin sanotut Premium hampurilaiset. Monet ravintolat tarjovatkin niin sanottuja luxus-burgereita, jotka eroavat perinteisistä kaikkien tuntemien pikaruokapaikkojen purilaisista. Niissä on yleensä briossisämpylöiden välissä paksumpi jauhelihapihvi, joka jätetään usein keskeltä hieman raa’aksi kypsennysvaiheessa eli niin sanotusti mediumiksi.
Mediumiksi jätetyssä hampurilaispihvissä voi olla EHEC-bakteereita, jotka aiheuttavat riskin ruokamyrkytykselle, erityisesti lapsille ja iäkkäille. Iltalehden artikkelissa elintarviketurvallisuuden riskinhallinnan professori Janne Lundén suosittelee jauhelihapihvin syömistä kypsänä ja mainitsee, että hän itse välttää medium-kypsennettyä jauhelihaa.
Ruokavirasto suosittelee, että kaikki jauhelihatuotteet tarjoiltaisiin kunnolla kypsennettyinä, eikä medium-paistettuina. Lasten kohdalla on erityisen tärkeää tarjoilla jauhelihatuotteet läpikypsennettyinä. Myös tietyissä juustoissa ja merenelävissä voi olla taudinaiheuttajia, mutta suomalaisravintoloiden ruoka on yleensä turvallista. Siitä huolimatta ravintoloita suositellaan tiedottamaan raa’an jauhelihan vaaroista, vaikka harva niin tekee.
Maailmalla on esiintynyt useita laajoja EHEC-bakteerin aiheuttamia ruokamyrkytysepidemioita, jotka liittyvät huonosti kypsennettyihin jauhelihapihveihin.
Lähde: Iltalehti
Jaa tämä tärkeä tieto hampurilaisista ystävillesi, jotta hekin osaavat jatkossa välttää medium-kypsennettyä jauhelihaa!
LUE MYÖS:
- Onko tässä maailman paras suklaakakku? – Mehukas, täyteläinen ja helppo tehdä
- Kanapullat ovat hyviä, mutta odotas kun pyöräytät ne lopuksi tässä kastikkeessa.
- 4 herkullista leivonnaista ilman sokeria ja vehnäjauhoja – Kokeile näitä terveellisiä herkkuja
- Korvapuustifocaccia on laiskan leipurin unelma – ei vaivaamista, mutta älyttömän pehmeä lopputulos
- Muistatko kotitaloustunnin kauralastut? Näin niistä tulee paljon herkullisempia
- Älä heitä perunoita pois heti, jos niihin ilmestyy ituja
- Yritätkö välttää vaahtoa olutta kaataessa? Teet juuri päinvastoin kuin kannattaisi
- Kääri Fazerina-suklaata lehtitaikinaan – Tätä herkkua et halua missata!
- Maistuisiko makoisa aamiainen ilman lisättyä sokeria? – Omena-vanilja-kauraletut
- Mummo teki omenahillon aina aivan sileäksi – juuri tällaisena minäkin siitä tykkään
- Mieti kahdesti ennen kuin nappaat ilmaisen maistiaisen kaupassa
- Jonnan juhlien bravuuri on tämä makaronisalaatti – juju piilee kastikkeessa
- Näin valmistat hotelliaamiaiselta tutun herkullisen munakkaan kotona
- Annikki-mummo tekee puolukkapiirakan aina näin – yksinkertainen ohje on pitänyt pintansa
- Näitä rieskoja teen silloin, kun leipä on päässyt loppumaan – helppoa ja nopeaa
- Puolukkamehusta tuli entistä parempaa, kun hoksasin maustaa sen näin
- Sienestäjät ovat innostuneet tästä säilöntätavasta – kokeile sinäkin
- Pörrääkö keittiössä banaanikärpäsiä? Jätä tämä yöksi pöydälle
- Syksyinen aurinkopuuro syntyy kirpeästä marjasta – lopputulos on ihanan kuohkea
- Oletko maistanut köyhän miehen lakkahilloa? Näin se tehdään