Tee jäätelöä kotona – tähän ohjeeseen et tarvitse jäätelökonetta
Oletko tiennyt, että kotonakin voit valmistaa herkkulista jäätelöä? Siihen ei välttämättä tarvita jäätelökonetta laisinkaan vaan se onnistuu myös yksinkertaisesti käyttämällä vain muutamaa ainesosaa.
Näitä ohjeita voi myös tuunata mielesi mukaan ja kehittää loppukesäksi itselleen ja ystävilleen huiman hyviä jäätelöreseptejä.
Näitä tarvitset:
5–6 (n. 700 g) kypsää persikkaa
1 l vettä
1 l mansikoita
1 dl glukoosisiirappia
4 dl vispikermaa
1 tlk (397 g) kondensoitua maitoa
1 tl aitoa vaniljaa jauheena tai vaniljasokeria
Näin valmistat herkun:
Keitä vesi kattilassa poreilevaksi. Laita persikat veteen ja keitä noin 8 minuuttia tai kunnes kuori alkaa kunnolla irrota ja hedelmäliha tuntuu pehmeältä. Nosta persikat reikäkauhalla lautaselle jäähtymään.
Kuori persikat ja poista kivi. Soseuta persikat sauvasekoittimella ja laita sose vielä jääkaappiin jäähtymään. Sosetta tulisi olla 5–6 desiä.
Poista mansikoista kannat ja paloittele marjat sauvasekoittimen kulhoon. Lisää glukoosisiirappi. Soseuta ja laita sose jääkaappiin odottamaan. Sosetta tulisi olla noin 5 desiä.
Vatkaa kylmä vispikerma isossa kulhossa vaahdoksi. Valuta kondensoitu maito kerman joukkoon koko ajan sekoittaen.
Jaa seos kolmeen kulhoon. Lisää persikkasose yhteen kulhoon, mansikkasose toiseen ja mausta kolmas vaniljalla.
Laita jäätelömassoja kerroksittain pakastuksen kestävään suorakaiteen muotoiseen vuokaan. Nostele massaa vielä haarukalla, jotta kerrokset sekoittuvat raidallisiksi.
Laita jäätelö pakastimeen vähintään 6 tunniksi tai yön yli. Ota jäätelö huoneenlämpöön noin 10 minuuttia ennen tarjoamista.
Vinkki! Voit valmistaa jäätelön myös pelkästään mansikasta – laita tällöin mansikkaa ja glukoosisiirappia kaksinkertainen määrä eli 2 l mansikoita ja 2 dl glukoosisiirappia. Voit käyttää jäätelöön myös valmiita persikka- tai mansikkasoseita.
Jaa uutinen jäätelön ystäville!
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähes joka kolmas suomalainen sulattaa pakastemarjat näin – asiantuntijat eivät suosittele sitä
- Vieraat kysyivät heti, mitä olin lisännyt kinkkuhyrriin – salaisuus löytyi täytteestä
- Tämä pohjoiskarjalainen perinneherkku vie suoraan lapsuuden muistoihin
- Sekoita mangososetta jääpalojen sekaan ja kaada päälle kuohuvaa
- Kinuskinen mummon mustikkapiirakka valmistuu ilman vatkainta
- Miksi monet teippaavat lusikan kastelukannuun? Syy on nerokas
- Kierrepekonit olivat grillijuhlien hitti – ensi kerralla teen tupla-annoksen
- Jossun kanataco-salaatti on täydellinen hellepäivän ruoka – raikas, täyttävä ja helppo
- Opin tämän ohjeen kreikkalaiselta ystävältäni – Aidot kreikkalaiset lihapullat
- Mummin paras raparperipiirakka kuuluu kesään – Nappaa helppo resepti talteen!
- Suomalaisten aliarvostama marja on todellinen terveyspommi
- Lapsetkin ottivat santsikierroksen – kiitos Hanna Sumarin reseptin
- 90-luvun Raparperi-Riikka on kesän ihanin kakku – resepti kannattaa ottaa talteen
- Pekoniin käärityt lihapommit villitsivät grillaajat viime kesänä – nyt resepti leviää taas
- Näin houkuttelet punkkeja tietämättäsi – 8 yleistä virhettä luonnossa
- Kääri jauhelihan sisälle täyte ja pyörittelee lopuksi perunaraasteeseen – lopputulos on taivaallisen hyvä
- Muistatko tämän lapsuuden herkun? Kesäinen versio on vielä parempi
- Monen mielestä tämä kala on jopa lohta parempaa – nyt on paras aika ostaa
- Metsästä löytyy juuri nyt täydellinen mauste graavilohelle – kokeile ennen kuin kausi loppuu
- Raparperista syntyy muutakin kuin piirakkaa – kokeile tätä pullaa