Omenakiisseli on vanha, mutta osittain jopa unohdettu herkku.

Kotimaiset syysomenat alkavat hiljalleen kypsymään, ja joka vuosi ne nostattavat lapsuuden muistot mieleen. Perheessämme oli tapana poimia yhdessä pihan omenapuut tyhjiksi, ja valmistaa niistä monenlaisia herkkuja. Airi-mummo hyödynsi hapahkot omenat aina herkulliseen omenakiisseliin, jota nautimme vaniljakastikkeen kera.

Kiisselit ovat siinä mielessä mainioita herkkuja, että niihin tarvitaan vain muutama perusraaka-aine, ne valmistuvat nopeasti ja ohjetta on helppo soveltaa oman maun mukaan.

Herkullinen omenakiisseli:

Ainesosat:

  • 6 kpl omenaa
  • 5 dl vettä
  • 0,75 dl sokeria
  • 1 kanelitanko
  • 2,5 rkl perunajauhoja

Ohje:

  1. Kiehauta vesi, sokeri ja kanelitanko kattilassa.
  2. Lisää kuoritut, lohkotut omenat ja keitä ne pehmeiksi.
  3. Poista kanelitanko ja sekoita niin, että omenat hajoavat.
  4. Siirrä kattila pois liedeltä. Sekoita perunajauhot pieneen tilkkaan kylmää vettä ja kaada ohuena nauhana kiisseliin koko ajan sekoittaen.
  5. Kiehauta nopeasti ja nosta heti pois liedeltä.
  6. Anna jäähtyä kunnolla ennen tarjoilua.

Jos haluat hieman raikkaampaa makua, purista joukkoon hiukan sitruunamehua. Myös ripaus kardemummaa tuo mukavaa vaihtelua.

Resepti: Kotimaiset kasvikset

Lue myös: