Haluatko eroon ampiaisista? Tee tämä paperipussille ja ongelma ratkeaa
Ampiaiset saattavat pilata tunnelmallisen illallisen ulkona.
Moni pelkää ampiaisia, sillä niiden pistojen aiheuttamat allergiset reaktiot eivät ole kovinkaan harvinaisia. Ampiaisilla on tapana mennä myös tölkkeihin ja pulloihin, jonka seurauksena pistos saattaa kohdistua kurkkuun — tässä tilanteessa tulee kiire lääkäriin. Ulkona ruokaillessa kannattaa aina silloin tällöin katsoa, ettei pullon tai tölkin sisäpuolelle ole mennyt ylimääräisiä pörriäisiä.
Ampiaiset ovat yleensä melko aggressiivisia ja ne saattavat hyökätä, kun niitä yrittää huitoa pois lähettyviltä — huitominen ei siis kannata, mikäli haluaa välttyä kivuliaalta pistokselta. On kuitenkin olemassa niksi, jonka avulla ampiaiset lähtevät pois. Et tarvitse kemikaaleja, myrkkyjä tai muita ympäristölle ja terveydelle haitallisia aineita.

Ampiaiset pitävät visusti kiinni reviiristään ja niillä ei ole tapana lentää vieraan pesän lähelle — koska vieraat ampiaiset yleensä tappavat lähellä olevan tunkeilijan. Niinpä myös ihmiset voivat hyödyntää tätä ominaisuutta laittamalla lähistölle ilmalla täytetyn paperipussin. Ampiaiset luulevat paperipussia pesäksi, jonka seurauksena ne eivät uskalla lentää lähettyville.
Nerokasta, eikö? Jaa vinkki myös ystävillesi, jotta he saavat viettää mukavan illan ilman ampiaisia.
- Oletko yrittänyt tuloksetta hinkata paistinpannun pohjaa puhtaaksi? Kokeilehan tätä!
- Somessa kiertävä video sai ihmiset liottamaan puukauhojaan – näky voi olla ällöttävä
- Kuka sanoi, ettei ruoalla saa leikkiä? Näillä kolmella idealla yllätät lapset halloweenina
- Kinuskikissa, mitä menitkään tekemään! Tämä herkku on aivan liian hyvää
- Ovela kikka granaattiomenan kuorimiseen – siemenet irtoavat helposti ilman sotkua
- Moni on saanut helpotusta vatsan turvotukseen tästä juomasta – juo heti aamusta
- Älä viskaa koverrettua Halloween-kurpitsaa roskiin – näin hyödynnät sisuksen
- Näin vähällä vaivalla ei luulisi syntyvän näin hyvää pastaa
- Näitä keksejä sai mummolassa syödä mielin määrin
- Milloin viimeksi söit tätä vanhan ajan arkiruokaa? Minulla siitä on ikuisuus
- Joulutorttuihin keksittiin nyt sellainen täyte, että luumuhillo saa väistyä
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Lapseni söivät tätä helppoa arkiruokaa yökylässä ja pyytävät sitä nyt kotonakin
- Briteillä on oma versionsa jauheliha-perunasoselaatikosta – ja voi pojat, miten hyvää se on
- Kuutamokiisseli kuuluu niihin jälkiruokiin, joita harva enää tekee – sääli, sillä ohje on ihanan helppo
- En olisi itse tajunnut tehdä tästä kesäherkusta aamupalaa, mutta nyt on pakko kokeilla
- Tämä jälkiruoka oli erityisen suosittu 70- ja 80-luvuilla – muistatko vielä retroherkun?
- Anoppi teki pirun hyviä lihapullia – oli pakko saada ohje myös itselle
- Eräs mauste tekee kanakastikkeesta niin hyvää, että sitä tekisi mieli lusikoida suoraan pannulta
- Lusikoi täyte lehtitaikinalle, käännä toinen puoli päälle ja paista – tästä tulee kunnon herkku