70-vuotias nainen ei ole syönyt sokeria 28 vuoteen: Tältä hän näyttää nykyään
Jos olet joskus miettinyt elämää ilman ylimääräistä sokeria — niin tässä tulee sinulle inspiraatiota!
Mitä jos luopuisin sokerista, huomaisinko eron ja olisiko se sen arvoista? — suosittelemme katsomaan, miltä Carolyn Hartz näyttää ja saat varmasti motivaatiota.
Carolyn jätti 30 vuotta sitten sokerin pois ruokavaliostaan, kun hän huomasi olevansa ”koukussa” makeisiin.
Tänä päivänä nainen on 70-vuotias, eikä hän voisi näyttää upeammalta. Naisen vartalo muistuttaa puolet nuoremman henkilön vartaloa ja kaikki on hänen mukaansa sokerittoman ruokavalion ansiota.

”Olen ollut 28 vuotta ilman sokeria”, Carolyn kertoo Daily Mailille ja jatkaa:
”Alku oli vaikea, sillä olin koukussa sokeriin. Uskon kuitenkin siihen, että tuolloin tekemäni päätöksen ansiosta, olen pysynyt terveenä ja vartaloni on edelleen hyvässä kunnossa.”
Kuinka hän onnistui pitäytymään päätöksessään?
”Varmistan, että syön tarpeeksi proteiinia jokaisella aterialla, erityisesti aamiaisella. Se pitää makeanhimon loitolla”, Carolyn kertoo.
Naisen mukaan on tärkeää kiinnittää huomiota annoskokoihin.
”Tiedät varmasti, että aineenvaihdunta hidastuu vanhetessa. Se tarkoittaa vain sitä, että meidän täytyy syödä pikkuisen terveellisemmin ja kuntoilla hieman kovempaa”, Carolyn toteaa Daily Mailille.
”Uskon, että on erittäin tärkeää tietää, minkä tyyppistä ruokaa syö ja kuinka paljon. Ole tietoinen siitä, mitä syöt — se on kriittinen tekijä.”
Sokerin sijasta, Carolyn käyttää makeutusaineena xylitolia eli koivusokeria. Kyseessä on täysin luonnollinen raaka-aine, jota saadaan marjoista ja joistakin vihanneksista. On kuitenkin hyvä pitää mielessä, että Carolynin yritys valmistaa makeutusaineita. Tämän vuoksi hän pistää ulkonäkönsä luonnollisesti makeutusaineiden piikkiin.

Uni on merkittävässä roolissa.
Carolyn kertoo, että nukkuminen on seuraavaksi tärkein asia, mikäli haluat voida hyvin ja pysyä kunnossa. Carolyn kertoo nukkuvansa vähintään 8 tuntia yössä, sillä hän on tehnyt niin koko elämänsä ajan.
”Kehosi paranee ja latautu, kun nukut, nainen toteaa.
Carolyn paljastaa myös, että hän ei koskaan ota aurinkoa ja levittää aina aurinkovoidetta, mikäli joutuu olemaan auringossa pidemmän aikaa.
”Olen erittäin tietoinen auringon aiheuttamista haittavaikutuksista. Sain tästä muistutuksen 30-vuotiaana, kun nenästäni poistettiin kasvain”, Carolyn kertoo.
Tässä viimeinen vinkki, jonka Carolyn haluaa antaa nuorille.
”Ole iloinen ja ystävällinen kaikille, äläkä koskaan murehdi ikääsi. Opettele katsomaan elämääsi niin kuin vesilasia: päivä on puoliksi aurinkoinen, eikä puoliksi pilvinen.”
Carolynin vinkit kuulostavat erittäin loogisilta ja toki hänen ulkonäkönsä puhuu puolestaan.
Jaa tämä artikkeli ystävillesi, jotta he voivat lukea tämän inspiroivan tarinan ja ottaa siitä opikseen.
Lähde: dailymail.com
- Tällä jauhelihakastikkeella hurmasin aikanaan mieheni – salaisuus on yhdessä aineksessa
- Kaksi ainesta tekee perunamuusista niin hyvää, että sitä voisi syödä sellaisenaan
- Kaadatko pastan keitinveden aina viemäriin? Kokenutkin kotikokki saattaa oppia uutta
- Jauhelihasta tulee mehevämpää ja maukkaampaa, kun muistat tämän ennen paistoa
- Oletko koskaan tehnyt pannaria näin? Kannattaa kokeilla
- Leivon tämän joulukakun pakastimeen jo marraskuussa – maku vain paranee
- Uunin pesu helpottuu kummasti, kun otat avuksi tuorekelmun
- Tee karmivan upeat halloween-kananmunat aamiaispöytään
- Istuta kevään kukkaloisto nyt – Kattava opas kukkasipulien istutukseen
- Heräätkö väsyneenä, vaikka nukuit riittävästi? Näihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota
- Joulutorttuihin keksittiin nyt sellainen täyte, että luumuhillo saa väistyä
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Lapseni söivät tätä helppoa arkiruokaa yökylässä ja pyytävät sitä nyt kotonakin
- Briteillä on oma versionsa jauheliha-perunasoselaatikosta – ja voi pojat, miten hyvää se on
- Kuutamokiisseli kuuluu niihin jälkiruokiin, joita harva enää tekee – sääli, sillä ohje on ihanan helppo
- En olisi itse tajunnut tehdä tästä kesäherkusta aamupalaa, mutta nyt on pakko kokeilla
- Tämä jälkiruoka oli erityisen suosittu 70- ja 80-luvuilla – muistatko vielä retroherkun?
- Anoppi teki pirun hyviä lihapullia – oli pakko saada ohje myös itselle
- Eräs mauste tekee kanakastikkeesta niin hyvää, että sitä tekisi mieli lusikoida suoraan pannulta
- Lusikoi täyte lehtitaikinalle, käännä toinen puoli päälle ja paista – tästä tulee kunnon herkku