Tämä raejuusto sai suomalaiset puolelleen – ylivoimainen suosikki on valittu
IS selvitti, mitä raejuustoa suomalaiset rakastavat eniten.
Raejuusto kuuluu monen suomalaisen jääkaappiin yhtä varmasti kuin maito ja voi. Sitä lusikoidaan puuron päälle, salaatin sekaan ja suoraan purkista kiireisenä aamuna. Mutta kun vaihtoehtoja on kymmeniä, mistä tietää, mikä on paras?
Ilta-Sanomat päätti selvittää asian. Lukijat äänestivät suosikkinsa yli 27 vaihtoehdon joukosta. Mukana oli vain maustamattomia raejuustoja, jotta vertailu pysyisi reiluna. Ääniä kertyi yli 12 000, ja tulos oli selvä – suomalaisilla on oma vankka mielipiteensä raejuustosta.
Valio hallitsee raejuustohyllyä
Äänestyksen tulokset osoittavat, että Valion tuotteet ovat suomalaisten ehdottomia suosikkeja. Kaksi sen raejuustoa nousi selvästi muiden edelle – ja kolmannen sijan otti Arla.

Suomalaisten Top 5 -raejuustot:
- Valio raejuusto – 19,3 % äänistä (2446 ääntä)
Pehmeä, täyteläinen ja tasalaatuinen klassikko, joka on monen vakiovalinta. - Valio Hyvä suomalainen arkirae (500 g) – 12,9 % äänistä (1629 ääntä)
Isommassa rasiassa myytävä, hieman täyteläisempi versio, joka sopii perheen jääkaappiin. - Arla Keso maustamaton (1,5 % rasvaa) – 9,6 % äänistä (1210 ääntä)
Hieman pehmeämpi koostumus, joka jakaa mielipiteitä mutta on monen suosikki puuron päällä. - Arla Keso laktoositon (1,5 % rasvaa) – 8,3 % äänistä (1046 ääntä)
Laktoositon vaihtoehto, joka maistuu lähes samalta kuin perinteinen versio. - Valio Hyvä suomalainen arkirae rasvaton – 6,9 % äänistä (867 ääntä)
Kevyempi valinta niille, jotka haluavat vähärasvaisemman vaihtoehdon.
Täyteläisyys vie voiton
Äänestyksen perusteella suomalaiset suosivat selvästi täyteläisempiä ja pehmeämpiä raejuustoja. Rasvattomat ja kevyet versiot jäivät taka-alalle, mikä kertoo, että maku ja suutuntuma painavat yhä vaakakupissa enemmän kuin kalorimäärä.
Lähde: IS
Lue myös:
- Tällä jauhelihakastikkeella hurmasin aikanaan mieheni – salaisuus on yhdessä aineksessa
- Kaksi ainesta tekee perunamuusista niin hyvää, että sitä voisi syödä sellaisenaan
- Kaadatko pastan keitinveden aina viemäriin? Kokenutkin kotikokki saattaa oppia uutta
- Jauhelihasta tulee mehevämpää ja maukkaampaa, kun muistat tämän ennen paistoa
- Oletko koskaan tehnyt pannaria näin? Kannattaa kokeilla
- Leivon tämän joulukakun pakastimeen jo marraskuussa – maku vain paranee
- Uunin pesu helpottuu kummasti, kun otat avuksi tuorekelmun
- Tee karmivan upeat halloween-kananmunat aamiaispöytään
- Istuta kevään kukkaloisto nyt – Kattava opas kukkasipulien istutukseen
- Heräätkö väsyneenä, vaikka nukuit riittävästi? Näihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota
- Joulutorttuihin keksittiin nyt sellainen täyte, että luumuhillo saa väistyä
- Lapseni söivät tätä helppoa arkiruokaa yökylässä ja pyytävät sitä nyt kotonakin
- Briteillä on oma versionsa jauheliha-perunasoselaatikosta – ja voi pojat, miten hyvää se on
- Kuutamokiisseli kuuluu niihin jälkiruokiin, joita harva enää tekee – sääli, sillä ohje on ihanan helppo
- En olisi itse tajunnut tehdä tästä kesäherkusta aamupalaa, mutta nyt on pakko kokeilla
- Tämä jälkiruoka oli erityisen suosittu 70- ja 80-luvuilla – muistatko vielä retroherkun?
- Anoppi teki pirun hyviä lihapullia – oli pakko saada ohje myös itselle
- Eräs mauste tekee kanakastikkeesta niin hyvää, että sitä tekisi mieli lusikoida suoraan pannulta
- Lusikoi täyte lehtitaikinalle, käännä toinen puoli päälle ja paista – tästä tulee kunnon herkku
- Milloin viimeksi söit tätä vanhan ajan arkiruokaa? Minulla siitä on ikuisuus