5 syytä, joiden vuoksi edes talvisin ei kannata käydä kuumassa suihkussa
Et ole luultavasti ainut, joka ajattelee että pitkän päivän pelastus on lämmin ja rentouttava suihku – mutta tiesitkö että se voi olla vaarallista?
Ruotsalaisen Hälsoliv-sivuston mukaan kuuma vesi voi vahingoittaa ihoa ja sydäntä. Tässä on lista viidestä syystä, jonka vuoksi suihkuveden lämpötilan kanssa tulisi olla tarkkana – kehosi tulee kiittämään sinua!1. Liian kuuma vesi liottaa luonnollisia rasvoja
Ihollasi on suojaava kerros rasvoja ja hyviä bakteereja. Voisi jopa sanoa että eräänlainen marinadi, joka pitää ihosi kimmoisana ja ehkäisee aknen sekä ihottuman muodostumista. Kuuma vesi liottaa rasvat ja bakteerit, jonka seurauksena ihosi jää suojaamattomaksi.2. Suurempi riski ihovaivoihin
Kun rasvat huuhtoutuvat viemäriin, selkään ilmestyvä akne ei ole ainut huolenaihe: ihosi kuivuu ja voi muuttua araksi. Riski on erityisen suuri talvisin, kun ilma on kuivaa ja kuumat suihkut ovat kovassa suosiossa.
3. Kuumuus voi aiheuttaa tulehduksia
Iho on herkkä kuumuudelle ja liian kova lämpötila voi aiheuttaa tulehdusreaktion. Pittsburg Medical Centerin tekemän tutkimuksen mukaan kuumat kylvyt ja suihkut voivat aiheuttaa kutinaa, punoitusta ja turvotusta – kuulostaa melkein samalta kuin auringossa palaminen!4. Iho voi alkaa kutisemaan
Kuuma vesi saa kehon syöttösolut eli mastosyytit hajottamaan histamiinia, se on hormoni joka saa ihon turpoamaan ja kutiamaan – reaktio on suunnilleen sama kuin hyttysenpistosta tai paarmanpuremasta.
5. Sydän voi ylikuormittua
Ylikuumentunut keho yrittää jäähdyttää itseään verenkierron avulla. Tämän seurauksena verenpaineen täytyy nousta. Jos sinulla on sydänvaivoja tai sairauksia, niin tämä voi aiheuttaa vaaratilanteita.
Käyn itse lähes päivittäin kuumassa suihkussa… Tämä uutinen oli kuitenkin sen verran huolestuttavaa luettavaa, että aion laskea lämpötilaa ainakin muutamalla asteella.
Jaa tietoa Facebookissa, jotta ihmiset eivät kärsisi iho-ongelmista erityisesti talvisin, kun ilmankosteus on muutenkin alhainen!
Lähde: expressen.se
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vieläkö kinkkua uskaltaa syödä? Tässä kohtaa raja tulee vastaan
- Joulukinkusta tehdystä kinkkukiusauksesta tulee selvästi maukkaampi, kun muistat tämän vaiheen
- Nopeat quesadillat – herkullinen arkiruoka alle 15 minuutissa
- Vuoden 2025 suurin ruokatrendi – oletko jo maistanut pinsaa?
- Jäikö graavilohta yli? – näin se muuttuu herkulliseksi arkiruoaksi
- Onko tämä uudenvuoden erikoisin ruokaperinne? – Espanjassa ei ehditä pureskella
- Valmista näppärät suolapalat paahtoleivästä – Aion tehdä tätä uutenavuotena
- Tähän puuroon hävität ylijääneet glögit – Lopputuloksena ihana aamupala
- Opin äidiltäni, miksi viinipulloja ei kannata viedä kierrätykseen
- Onko viime päivinä tullut syötyä liikaa? Ravitsemusterapeutin 10 vinkkiä ähkyyn ja närästykseen
- Tämä klassikkokakku kannattaa leipoa jouluksi – moni yllättyy, miten hyvältä se maistuu
- Maitohyllyltä löytyy tehokas ja edullinen apu joulusiivoukseen
- Lukija vinkkasi yhdestä mausteesta graaviloheen – voi jestas, miten hyvää siitä tuli
- Helposti unohtuva kikka graavilohen kanssa – säästää sekä aikaa että rahaa jouluna
- Raikas ja kermainen jälkiruoka valmistuu tuossa tuokiossa – sopii mainiosti myös joulupöytään
- Annoin etikan vaikuttaa vessanpöntössä yön yli – en odottanut tällaista tulosta
- Pekka Haaviston lanttulaatikko saa kehuja kerta toisensa jälkeen – tallenna resepti
- Leivo tämä helppo yhden kulhon mausteisen ihana joulukakku
- Maailman paras saaristolaisleipä – juuri niin hyvää kuin nimi lupaa
- Tein taatelikakun pellillä ja kuorrutin kastikkeella – perhe söi koko satsin kerralla