Otin käyttöön Marttojen vinkit ja ruokakulut putosivat 200 euroa kuussa
Marttojen niksit toivat yllättävän säästön.
Ruoan hinta kallistuu jatkuvasti ympäri maailmaa. Monessa kodissa tämä näkyy suoraan arjessa: kauppalaskut kasvavat, vaikka ostoskorissa on samat tutut tuotteet kuin ennenkin. Kun muutkin elämän kulut nousevat, moni miettii, mistä voisi tinkiä.
Päätin kokeilla kahden kuukauden ajan Marttojen säästövinkkejä ja katsoa, paljonko niillä oikeasti on vaikutusta. Lopputulos yllätti. Huomasin, että meidän perheessä ruokaan kului keskimäärin 200 euroa vähemmän kuukaudessa kuin ennen. Säästö ei tietenkään ole kaikilla sama, sillä siihen vaikuttavat perheen koko, ruokailutottumukset ja aiemmat ostotavat. Mutta jo muutamassa viikossa tajusin, miten pienillä muutoksilla saa ison eron aikaan.

Suunnittelu helpottaa arkea ja säästää rahaa
Marttojen ensimmäinen neuvo on yksinkertainen: suunnittele. Kun miettii etukäteen, mitä syödään seuraavina päivinä, ruokaa ei tule ostettua tai tehtyä liikaa. Itse teen nykyään kahden viikon ruokalistan ja käyn kaupassa pari kertaa viikossa. Se on vähentänyt sekä heräteostoksia että turhia piipahduksia kaupassa.
Ostoslistasta on tullut tärkein apuvälineeni. En kirjoita siihen enää varmuuden vuoksi tuotteita, vaan vain ne, joita oikeasti tarvitaan. Ja kun jääkaapissa on suunnitellut eväät valmiina, ei houkutus poiketa huoltoasemalle tai pikaruokaravintolan kautta ole enää niin suuri.
Itse tehty ruoka on edullisempaa
Valmisruoka on helppo vaihtoehto kiireessä, mutta hintaero kotitekoiseen on usein huomattava. Kun paistan itse ison pellillisen kasvispihvejä tai teen kerralla laatikkoruokaa useammalle päivälle, säästän rahaa ja samalla aikaa. Moni ruoka kestää myös pakastamista hyvin, joten iso satsi ei mene hukkaan.
Marttojen laskelmien mukaan kotitekoinen liha-kasvissose maksaa noin 3,30 euroa kilolta, kun kaupan vastaava maksaa lähes kahdeksan euroa. Sama pätee moneen muuhunkin arkiruokaan: puurot, keitot ja leivät maksavat murto-osan valmiista versioista. Ja ne maistuvatkin usein paremmilta.
Osta sesongin mukaan ja vertaile hintoja
Sesonkiajattelu tuo vaihtelua ja säästöä. Kun ostaa kasviksia silloin, kun ne ovat parhaimmillaan, hinta on alhaisempi ja maku kohdallaan. Kaupassa kannattaa opetella katsomaan kilohintoja, sillä iso pakkaus on usein edullisempi, kunhan sen ehtii käyttää.
Myös tuotteiden välillä on isoja eroja. Esimerkiksi murojen kilohinta on helposti kuusinkertainen puurohiutaleisiin verrattuna. Yksittäispakatut tuotteet – pienet jugurtit tai rahkat, sämpylät ja pienet limsapullot – nostavat yllättävän paljon kuukauden kokonaiskuluja.
Vältä hävikkiä
Suurin säästö syntyy usein siitä, mitä ei mene roskiin. Kun katsoo jääkaapin sisältöä säännöllisesti ja käyttää tähteet ennen kuin ne unohtuvat, ruokahävikki pienenee nopeasti. Olen ottanut tavaksi tehdä kerran viikossa “inventaarion”: mitä kaapissa on, mitä pitäisi käyttää ensin ja mitä voisi yhdistellä seuraavaan ateriaan.
Tähteistä syntyy helposti uusia ruokia. Keitetyt perunat ja kasvikset sopivat hyvin sosekeittoihin, sämpylätaikinaan tai vaikka pyttipannuun. Pienikin jämälusikallinen kastiketta tai juustonpala löytää paikkansa, kun ajattelee vähän luovemmin.
Jos ruokakulut tuntuvat karanneen käsistä, kokeile vaikka viikon ajan suunnitella ateriat etukäteen ja tehdä itse mahdollisimman paljon.
Lähde: Martat
LUE MYÖS:
- Glögiä ei kannata lämmittää tietyn asteen yli – maku ja laatu kärsivät heti
- Patja kerää vuosien varrella enemmän likaa kuin arvaat – onneksi kaksi ainetta riittää sen puhdistamiseen
- 5 syytä miksi graaviloheen kannattaa lisätä sokeria
- Tämä klassikkokakku kannattaa leipoa jouluksi – moni yllättyy, miten hyvältä se maistuu
- Suolaa ei kannata heittää ruokaan miten sattuu – oikea hetki ratkaisee maun
- Keittiömestarin jouluinen uunilohi – Kauden yllättävin makupari toimii
- Valmista riisipuuro uunissa, niin vältyt hellan ääressä kyttäämiseltä
- Porkkalatahna on varsinainen joulupöydän yllättäjä – maku muistuttaa hämmästyttävän paljon kylmäsavulohta
- Älä sivuuta tätä muutosta jalkapohjassa – hyvissä ajoin hoidettuna vältyt turhilta vaivoilta
- Tätä kakkua on leivottu itsenäisyyspäiväksi jo kolmena vuotena – ja niin tehdään myös tänä vuonna
- Testasin Marttojen wc-pommia – en enää kaipaa kaupan puhdistusaineita
- En keitä enää perunoita muusia varten – Aihinen näytti, miten muusi oikeasti kannattaa tehdä
- Kuka muistaa tämän 90-luvun klassikkoherkun? Maistuu edelleen yhtä taivaalliselta
- Maitohyllyltä löytyy tehokas ja edullinen apu joulusiivoukseen
- Suosittu ainesosa voi viedä smoothien terveyshyödyt – moni lisää sen ensimmäisenä
- Raikas ja kermainen jälkiruoka valmistuu tuossa tuokiossa – sopii mainiosti myös joulupöytään
- Kolmen raaka-aineen piparirahka valmistuu alle kymmenessä minuutissa
- Tee tämä joulukakku jo nyt – maku syvenee ja mehevöityy pakastimessa
- Kotitekoinen kebab villitsee somea – moni yllättyy, miten helposti se onnistuu kotona
- Isomummun mantelipullia syötiin aina jouluna – rakas resepti kulkee edelleen suvussa