Marjatahrat kuuluvat kesään siinä missä itse marjatkin.

Loppukesästä moni viettää päiviä ja iltoja marjametsissä tai -pusikoissa. Kotiin tuodaan toivottavasti ämpärikaupalla herkullisia mustikoita, puolukoita ja vadelmia, mutta usein myös ikäviä tahroja käsissä ja vaatteissa. Onneksi useimmista tahroista pääsee eroon, kunhan niihin tarttuu oikeilla keinoilla.

Marttojen tahranpoisto-ohje:

Jos tekstiili kestää kuumaa vettä, marjatahra voi irrota yksinkertaisesti kaatamalla kiehuvaa vettä suoraan tahran päälle. Toinen vanha, mutta yhä käyttökelpoinen kikka on levittää mustikkatahran päälle piimää tai maustamatonta jogurttia. Anna sen vaikuttaa hetken ja huuhtele pois.

Jos nämä eivät auta

  • Jos tahra on vielä uusi, sen saa pois yksinkertaisilla konsteilla. Marttojen vinkki on huuhdella kohta heti kuumalla vedellä ja käyttää hieman käsiastianpesuainetta. Näin väri ei ehdi imeytyä syvälle kankaaseen.
  • Jos tahra on päässyt kuivumaan, pelkkä vesipesu ei riitä. Tällöin kannattaa esikäsitellä kohta sappisaippualla, nestemäisellä pyykinpesuaineella tai erillisellä tahranpoistoaineella. Sen jälkeen tekstiili pestään koneessa valkaisuainepitoisella pesuaineella niin kuumassa lämpötilassa kuin vaatteen hoito-ohje sallii.
  • Jos mikään muu ei auta ja vaatteen hoito-ohje sen sallii, voi turvautua kloorivalkaisuun. Tämä on kuitenkin keino, jota kannattaa käyttää vain viimeisenä vaihtoehtona, sillä se voi vahingoittaa tekstiiliä.

Ps. Kaikki varmaan ovat myös huomanneet, että myös sormet värjäytyvät helposti marjareissulla, ja mustikanväri voi jämähtää kynsiin tiukasti. Helppo niksi on hieroa tahriintuneet kädet sitruunamehulla.

Lähde: Martat