Korvasieni – herkku vai hengenvaarallinen? Uudet suositukset varoittavat
Kevätmetsän salaperäinen aarre, korvasieni, on monille todellinen herkku. Mutta nyt herkkusuut saavat huolestuttavaa luettavaa: Ruokaviraston uusien suositusten mukaan korvasientä ei enää tulisi pitää turvallisena ruokasienenä, vaikka sen valmistaisi huolellisesti. Syynä on sieneen jäävä myrkyllinen yhdiste – gyromitriini – jota ei saa poistettua kokonaan edes kaksinkertaisella keitolla.
Mitä korvasienelle on tapahtunut?
Korvasieni (Gyromitra esculenta) on tunnettu vaativasta käsittelystään. Sieni on raakana tappavan myrkyllinen, ja sen turvallinen käyttö on perustunut perinteiseen esikäsittelyyn: kahteen keittokertaan runsaassa vedessä, vedenvaihdolla ja huolellisella huuhtelulla. Vuosikymmenten ajan suomalaiset ovat tehneet tätä uskollisesti – ja herkuttelu on jatkunut.
Nyt kuitenkin tutkimukset ovat osoittaneet, että vaikka ohjeita noudatettaisiin pilkulleen, myrkkyä jää silti jäljelle. Ja juuri tämä gyromitriini on ongelma: se voi aiheuttaa pahoinvointia, vatsakipuja, keskushermoston oireita ja jopa maksavaurioita. Pidemmällä aikavälillä sillä epäillään olevan syöpävaarallisia vaikutuksia.
Ei enää suositeltu ruokasieni
Ruokavirasto on reagoinut tähän ja poistanut korvasienen virallisten ruokasienten listalta. Nyt virallinen kanta kuuluu: korvasieni ei ole suositeltava ravinnoksi – ei edes käsiteltynä. Toki sienestä ei ole tullut laitonta, eikä sen käyttö ole kielletty, mutta nyt suositus on yksiselitteinen: syö korkeintaan satunnaisesti ja vain, jos todella tiedät, mitä teet.
Keitätkö kahdesti? Sekään ei ehkä riitä
Vaikka ohje keittämisestä kahdesti on edelleen voimassa, se ei ole tae turvallisuudesta. Ruokaviraston mukaan keitettyynkin sieneen voi jäädä jopa 20 % alkuperäisestä myrkkymäärästä. Jos korvasieniä syö runsaasti tai usein, altistus kasvaa merkittävästi. Sama koskee kuivattuja korvasieniä: vaikka myrkkyä haihtuu osin myös kuivauksen aikana, sitä voi jäädä edelleen runsaasti.
Herkutteluun parempiakin vaihtoehtoja
Jos et ole sienigurun tasolla, valitse mieluummin turvallisemmat kevätsienet. Esimerkiksi herkkutatti, kantarelli, suppilovahvero tai vaikkapa mustatorvisieni ovat sekä herkullisia että turvallisia – ilman erillistä keittomaratoonia ja riskinottoa.
Lähde: www.ruokavirasto.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kokeilin ensi kertaa paljon kehuttua maton lumipesua – tämä moka olisi ollut kiva tietää etukäteen
- Levitä Nutellaa voitaikinan päälle ja kätke sisään banaani – nämä katosivat pelliltä alta aikayksikön
- Enemmistö jättää tämän tekemättä kananmunaa käyttäessään – välinpitämättömyyttä vai tietämättömyyttä?
- Näiden 8 asian avulla säästin sievoisen summan – ärsyttää, etten tajunnut aiemmin
- Haluatko saada lapsesi syömään terveellisemmin? Kohta 3 oli meillä se mullistava tekijä
- Parmesaanikana on rapea, mehevä ja täynnä italialaista makua
- Litistä ja paista – Helpot ja maukkaat lehtipihvit jauhelihasta
- Laskiaispulla-britakääretorttu on tämän talven suosikkiherkku – Ellin idea hurmasi kaikki
- Täydellinen 5 ruoka-aineen setti: näin saisit lähes kaikki tarvittavat ravintoaineet
- Yksi kotityö jää monelta kokonaan tekemättä – merkittävä paloturvallisuusriski
- Moni pitää kotiaan turhan lämpimänä – tässä on ihannelämpötila
- Tämä piirakka kerää kehut vuodesta toiseen uudenvuodenjuhlissa – teen sen jääkaapin jämistä
- Jos kaapeistasi löytyy tällainen astia, heitä se heti pois
- Näin teet kiusauksista maukkaampia – yksi tärkeä vaihe ei saa unohtua
- Kaadoin tämän valmispussin makaronilaatikon sekaan – koko vuoka syötiin hetkessä tyhjäksi
- Vanhoille mummon papiljoteille löytyi vihdoin käyttötarkoitus – laitan aina kaksi pyykin sekaan
- Turhan tavaran hävittäminen on hyvä ajatus, mutta näiden 5 kohdalla kannattaa harkita kahdesti
- Toscanalainen lohi saa nyt kilpailijan – sama herkku valmistuu kanasta
- Säilytä kahvinporot ja ripottele ne tuhkien päälle – nerokas niksi tulisijan omistajille
- Isoäidin perunasalaatti katoaa pöydästä ennen vuoden vaihdetta – eikä sattumalta