Voiko näin helpolla saada jotain näin herkullista aikaan?

Somen innoittamana päädyin taas kokeilemaan uutta herkkua ja tämä valloitti meidän perheen heti. Piparkakku-kinuskinapit ovat juuri sellaisia suupaloja, joiden kohdalla miettii, miksei näitä ole tehnyt aiemmin. Ne ovat ihanan helppoja, sillä taikinaa ei tarvitse itse vaivata eikä kinuskia keitellä.

Ainesosat:

  • 500 g piparkakkutaikinaa
  • 1 prk (200 g) Valio kinuskikreemiä
  • Ripaus sormisuolaa

Ohje:

Vaihe 1. Muotoile piparkakkutaikinasta noin 3 cm paksu pötkö ja leikkaa se 25 tasakokoiseen palaan. Pyörittele palat napakoiksi palloiksi.

Vaihe 2. Nosta taikinapallot leivinpaperilla vuoratulle uunipellille. Paina jokaiseen palloon pieni syvennys, esimerkiksi pullonkorkilla tai pienellä lusikalla.

Vaihe 3. Pursota tai lusikoi kinuskikreemi syvennyksiin niin, että täyte jää kauniisti näkyviin.

Vaihe 4. Paista 200 asteessa uunin keskitasolla noin 10 minuuttia. Ripauta lopuksi sormisuolaa lämpimien napien päälle.

Resepti: Valio

Lue myös: