Tulli kertoo tutkineensa elintarviketurvallisuuden näkökulmasta niin sanottua Dubai-suklaata, joka on viime kuukausina noussut trendiherkuksi.

Aiemmissa tutkimuksissa muualla Euroopassa Dubai-suklaasta on löytynyt terveydelle haitallisia, syöpää aiheuttavia aineita.

Suomessa tänä vuonna valvonnassa olleet Dubai-suklaa-erät ovat kuitenkin Tullin mukaan olleet turvallisia eivätkä ole sisältäneet kiellettyjä aineita.

Keskustelua herättänyt ja usein huomattavan kallis Dubai-suklaa on peräisin Dubaista. Siinä yhdistyvät kataifi-taikina, pistaasitahna ja suklaa.

Euroopassa havaittu korkeita aflatoksiinipitoisuuksia

Kevään ja alkukesän aikana Tulli on tarkastanut kymmenen erilaista täytesuklaatuotetta, joita on myyty Euroopassa Dubai-suklaan nimellä.

Osassa näistä suklaista on Euroopan markkinoilla todettu huomattavan korkeita pitoisuuksia aflatoksiineja. Aflatoksiinit ovat homeiden tuottamia myrkyllisiä yhdisteitä, jotka voivat suurina määrinä lisätä syöpäriskiä.

Suomessa tutkittujen erien osalta ei kuitenkaan ole löytynyt vastaavia haitallisia pitoisuuksia, ja ne on todettu turvallisiksi kuluttajille.

Lue myös: