Psykologin yllättävä väite: Sokeri ei tee lapsista hyperaktiivisia

Monet äidit tietävät jo etukäteen hieman pelätä mitä seuraa kun lapsen vie synttäreille…
Kakku, karkit ja sokeriset limsat saavat lapset vauhkoiksi ja meno on hurjaa. Selvästikin sokeri on syypää juhlien hyperaktiiviseen tunnelmaan – vai onko sittenkään?
Sokerin aiheuttama hyperaktiivisuus onkin psykologinen ilmiö
Psykologi David Benton kyseenalaistaa yleisen käsityksen, ja se selittää että kyse onkin vain vanhempien virheellisestä havainnoinnista. Lapset eivät Bentonin mukaan saa lisää virtaa sokerista, vaan sosiaalisesta tilanteesta jossa herkkuja nautitaan. Esimerkiksi syntymäpäivillä lapset siis innostuvat toisistaan, eivät niinkään sokerin aiheuttamasta ”virtapiikistä” – sokeriset herkut ja sosiaaliset tilanteet vain sattuvat usein samaan hetkeen.
Vaikutusta voimistaa kuitenkin vanhempien käsitykset ja reaktiot tilanteeseen: Yleinen käsitys ”sokerihumalasta” voi antaa lapselle tämän näkökulmasta oikeutuksen entistäkin vauhkommalle käytökselle. Kuvitelma sokerin hyperaktivoivasta ominaisuudesta voi siis saada lapsen entistä villimmäksi, vaikka todellista biologista vaikutusta ei olisikaan.
”Sokeri ei tee lapsista aktiivisempia, vaan kyse on vanhempien odotuksista. Kun lapset tietävät että heidän oletetaan muuttuvan vauhkoiksi juhlissa makeita herkkuja syötyään, he käyttäytyvät kuten vanhemmat olettavat heidän käyttäytyvän: Muuttuvat vauhkoiksi”, Benton kertoo. Bentonin mukaan kliiniset tutkimukset eivät myöskään tue oletusta sokerin hyperaktivoivasta luonteesta: Glukoosin ei ole todettu tekevän koehenkilöiden oloa energisemmäksi.
Sokerinsaantia tulisi silti vähentää
Benton ei kuitenkaan ole mikään sokeriteollisuuden puolestapuhuja. Hän korostaa, että lasten tulisi syödä huomattavasti vähemmän sokeria yksinkertaisesti siksi että se on epäterveellistä.
”Ruokateollisuus syöttää meille valtavia määriä sokeria. Miksi kiellämme tupakkamainokset mutta samalla sallimme tappavan epäterveellisen ruoan mainostamisen? Suolaa ja sokeria täynnä oleva roskaruoka aiheuttaa eniten kuolemaa ja sairauksia maailmalla tällä hetkellä. Ruokateollisuus on syypää kaikkeen tähän”, Benton toteaa.
Katso myös:
Lisää ruokaan ja terveyteen liittyviä juttuja
Lisää ruokapsykologiaa
Lähde: Telegraph
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Tällä tehojuomalla taltutat kesäflunssan
- Persikat grilliin ja herkuttelemaan – 3 vastustamatonta ideaa
- Veikö helle ruokahalun? Kokeile näitä 7 herkullista ideaa
- Nopea kermainen kasvispasta – Vartissa valmista
- 6 helppoa kikkaa, joilla viilennät kotia ilman ilmastointia
- Kesäkurpitsarullat, joista kaikki pitävät – Herkullinen ohje
- Kuori valkosipulit ravistamalla – tämän helpompaa ei voi olla
- Näin suun terveys heijastuu koko kehoon
- 9 kotikonstia, jotka pelastavat kutisevan päänahan
- 4 yllättävää iltapalaherkkuja, jotka voivatkin häiritä untasi
- Älä heitä puruja pois – kahvinpuru on arjen superaine
- Banaanikärpäset vihaavat tätä tuttua tuoksua – yksi ripaus riittää
- Tätä juomaa kannattaa nauttia iltaisin juuri ennen nukkumaanmenoa – vaikutus voi yllättää
- Missä hedelmässä on eniten proteiinia? Vastaus voi yllättää!
- Hiero sitruunaa saunan oveen – tulos saa hieraisemaan silmiäsi!
- Näin valmistat kotitekoisen laihdutusveden – saat litteämmän vatsan jo kolmessa päivässä
- Näin saat uuninlasin kiiltämään – tarvitset vain kaksi asiaa keittiön kaapista
- Näin saat takan lasin kirkkaaksi ilman pesuaineita – niksi joka yllättää
- Korvasin kerman tällä – lohikeitosta tuli yllättäen perheen lemppari
- Mummon taikavesi pelastaa kasvit – etkä tarvitse lannoitepurkkia