Tökkiikö vatsa aamuisin, eikä wc-reissu tuota tulosta? Kokeile tätä simppeliä ja täysin lääkkeetöntä kikkaa! Vatsan ja suoliston hyvinvointi alkaa säännöllisestä toiminnasta – ja siihen voi vaikuttaa yllättävän helposti.

Ravitsemusterapeutti Isabel Vasquez Yhdysvalloista vinkkaa: nappaa iltapalaksi kourallinen kikherneitä ja juo reilusti vettä. Aamulla vatsa kiittää! Paahdetut kikherneet ovat yllättävän herkullisia, ja niitä voi hyvin napostella vaikka leffaa katsellessa.

Monesti ummetus johtuu siitä, että ruokavaliossa on liian vähän kuitua. Kikherneet ovat täynnä sitä, ja kuitu onkin suolen paras kaveri. Mutta yksi juttu pitää muistaa – kun lisäät kuituja, muista myös lisätä veden juontia. Muuten vaikutus voi mennä jopa päinvastaiseksi.

Kun kuidut ja neste kulkevat käsi kädessä, vatsa toimii luonnostaan. Eikä silloin tarvitse turvautua laksatiiveihin, jotka pitkässä juoksussa voivat jopa hidastaa suolen toimintaa entisestään.

Lähde: New York Post

Lue myös