Tämä kohta kodissa jää viidesosalta pesemättä – milloin sinä siivosit sen viimeksi?

Kuulutko sinä tähän joukkoon?
Useimmissa kodeissa siivotaan säännöllisesti. Viikonloppuna imuroidaan, pölyt pyyhitään ja lattiat pestään – ainakin silloin, kun ehditään. Mutta perusteellisempi siivous jää usein puolitiehen. Monet paikat saavat vain pintapesun, ja jotkut kohteet unohtuvat kokonaan.
Yksi niistä on pyykinpesukone. Kyselyn mukaan jopa viidesosa ihmisistä ei ole koskaan puhdistanut pesukonettaan. Ei kertaakaan. Se kuulostaa ehkä harmittomalta, mutta kone, joka pesee pyykkiä viikosta toiseen, likaantuu yllättävän nopeasti. Pesuainejäämät, nukka ja mineraalit kerääntyvät rummun ja tiivisteiden väliin, ja lopulta pesukone alkaa itsekin haista. Silloin ei ole ihme, jos vaatteetkaan eivät tunnu enää tuoksuvan puhtailta.

Pesukoneen puhdistus ei kuitenkaan ole iso urakka. Sitä varten löytyy omia puhdistusaineita, mutta myös ihan tavalliset kotikonstit toimivat. Moni käyttää etikkaa ja ruokasoodaa, ja tulos on sama kuin kaupallisilla aineilla. Pesun jälkeen luukku kannattaa jättää hetkeksi raolleen, jotta kone kuivuu kunnolla ja pysyy hajuttomana.
Asiantuntijat suosittelevat, että pesukone puhdistetaan kerran kuukaudessa. Se pidentää koneen käyttöikää ja estää hajujen syntymistä jo etukäteen. Jos siis et muista, milloin viimeksi teit sen, nyt olisi hyvä hetki.
Sama kysely paljasti muutkin kodin kohdat, jotka jäävät usein vähemmälle huomiolle. Melkein puolet vastaajista ei muistanut, milloin uuni on viimeksi puhdistettu, ja yli 40 prosenttia ei ole siivonnut jääkaappia pitkään aikaan. Myös vuodevaatteet ja kakkosvessan wc unohtuvat monelta.
Milloin sinä viimeksi puhdistit pyykinpesukoneesi – vai kuulutko kenties siihen viidennekseen, joka ei ole tehnyt sitä koskaan?
Lähde: Bestlife
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tämä kohta kodissa jää viidesosalta pesemättä – milloin sinä siivosit sen viimeksi?
- Nämä vihannekset ja yrtit kannattaa kylvää nyt, jotta saat keväällä varhaisen sadon
- Älä enää tuskaile tiukan kannen kanssa – nämä kaksi konstia toimivat joka kerta
- Kokeile dippijauhetta muuhunkin kuin dippiin – neljä herkullista reseptiä
- Ylijääneistä tortilloista syntyy muutamassa minuutissa rapeita herkkuja – juuri sen makuisia kuin haluat
- Pyörittelin kanapalat muroissa ja paistoin airfryerissa – valkosipulivoi ja parmesaani kruunasi kaiken
- Teini löysi somesta suklaaherkun, jota oli pakko kokeilla – nutellaa, riisimuroja ja vaahtokarkkeja
- Tämä vitamiinipommi unohtui vuosiksi – nyt kattilassa porisee ruusunmarjakiisseli
- Keitän mannapuuroa aina vähän liikaa – siitä syntyy mehevä Ahvenanmaan pannukakku
- Halloweenin hauskimmat herkut syntyvät paprikoista – lapsetkin innostuivat syömään
- Porkkanat alkoivat maistua meidän perheessä vasta, kun opin valmistamaan ne tällä tavoin
- Näin saat ikkunat kirkkaiksi ilman pesuaineita – testasin ja yllätyin tämän kikan tehokkuudesta
- Anopin vinkistä heitin tiskiainetabletin pyykkikoneeseen – vihdoin pääsin eroon ikävästä ongelmasta
- Teini maistoi nakkilasagnea kaverilla – nyt sitä pyydetään meillä viikoittain
- Punajuuri ei sovi kaikille – vältä liiallista käyttöä, jos kuulut tähän riskiryhmään
- Säilytätkö näitä jääkaapissa? Niiden paikka ei ole siellä lainkaan
- Puolukan terveyshyödyt ovat vertaansa vailla – Lue miksi puolukkaa kannattaa syödä
- Moni tekee tämän virheen tyhjentäessään tiskikonetta – ja vaarantaa huomaamattaan terveytensä
- Lapsuudessani viili valmistettiin aina itse – huomattavasti halvempaa ja herkullisempaa
- Sekoita tätä mannapuuroon ennen keittämistä – maku paranee uskomattomasti