Yksi Suomen parhaimmista huippukokeista ei päässyt kouluun!
Monelle suomalaiselle tuttu huippukokki Jyrki Sukula juhlistaa toukokuun aikana 40-vuotista uraansa Kauppatorin kulmalle avattavalla Sukula 40 pop up -ravintolalla.
Sukula on tehnyt pitkän ja merkittävän uran ravintoloissa ja erilaisten ruokaohjelmien parissa, mutta aina hänellä ei ole helppoa ollut. 15-vuotiaana peruskoulusta valmistunut Sukula ei päässyt mihinkään kouluun, mutta lopulta hän sai kesätyöpaikan Hangon kasinolta.
Kesän jälkeen Sukulalle tarjottiin jo oppisopimuspaikkaa ravintolasta ja sillä tiellä mies on edelleen. Hän kertoo miten tärkeää hyvien esimiehien tuki on ollut hänen uransa varrella.
Nyt 40-vuotta myöhemmin hän on yksi Suomen rakastetuimmista televisio kokeista ja varmasti tunnetuimpia suomalaisen ruokakulttuurin kehittäjiä.
–” Nyt on hyvä hetki juhlia 40 vuotta. Minun koko elämäni on ollut juhlien järjestämistä ja mielihyvän tuottamista muille. Rakastan sitä, että pääsen tekemään ruokaa muille, joten sillä tavalla aion juhlistaa tähän astista työuraani.” Sukula kertoo.
Onnea Jyrki! Jaa vinkki ystävillesi ketkä haluaisivat vierailla Sukulan uudessa pop up -ravintolassa!
- Kasari- ja ysärivuosien klassikkoherkku on unohtunut monelta – muistatko vielä nämä pikkuleivät?
- Lukijan toiveesta leivotaan rakastettua klassikkoa – nämä pikkuleivät tunnetaan mureasta rakenteestaan
- Tuunaa kahvista flunssajuoma – tekee ihmeitä tukkoiselle ololle
- Kuivattu mango on kallista herkkua – näin valmistat sitä itse tuoreesta mangosta
- Aloita joulufiilistely tällä herkullisella joulupannarilla
- Tee omenille tämä heti kaupasta tultuasi – säilyvät hyvinä jopa 3 viikkoa
- Nuudelilaatikko on nerokas muunnelma makaronilaatikosta
- Meksikon pikajuna kuulostaa erikoiselta, mutta on herkullinen arkiruoka – valmistelut vievät 5 minuuttia
- Kärsitkö kaamosoireista? Tästä saat apua jopa viikossa
- Monen terveelliseksi mieltämä hedelmä voi nostaa kolesteroliarvoja
- Meksikon pikajuna kuulostaa erikoiselta, mutta on herkullinen arkiruoka – valmistelut vievät 5 minuuttia
- Naapurimaassa suosittu keitto ihastuttaa nyt myös Suomessa – valmistuu nopeasti ja edullisesti
- Kasari- ja ysärivuosien klassikkoherkku on unohtunut monelta – muistatko vielä nämä pikkuleivät?
- Täydellisen pullataikinan salaisuus löytyi yllättävistä jauhoista – moni ei hoksaisi käyttää näitä
- Nuudelilaatikko on nerokas muunnelma makaronilaatikosta
- Jyrki Sukulan suosikkiruoka syntyy aliarvostetusta kotimaisesta kalasta – kokeile ranskalaista klassikkoa
- Lapsi kehui kaverin äidin nakkikastiketta maasta taivaisiin – vain yksi aines erosi omastani
- Ahvenanmaan uunimakkara on herkullinen versio klassikosta – kokeile helppoa ohjetta
- Kuivattu mango on kallista herkkua – näin valmistat sitä itse tuoreesta mangosta
- Tuunaa kahvista flunssajuoma – tekee ihmeitä tukkoiselle ololle