Joulun alla makeishyllyt houkuttelevat, mutta hinnat saavat helposti empimään. Suklaa ja makeiset yleisestikin ovat kallistuneet vuosi vuodelta, ja erityisesti lahjaksi ostettuna summat nousevat nopeasti. Onneksi joulumakeisostoksilla voi säästää yllättävän paljon, kun katsoo kaupassa hieman eri suuntaan.

Moni tuttu joulukonvehti maksaa valmiissa rasioissa tai kääreissä kilohinnaltaan jopa yli 20 euroa. Se tuntuu kovalta, varsinkin jos makeisia ostaa useammalle. Sama herkku saattaa kuitenkin löytyä samasta kaupasta irtokarkkihyllyltä huomattavasti edullisempaan hintaan.

Käytännössä kikka on tämä:

  • Kurkkaa, löytyykö suosikkikonvehtejasi irtokarkkiosastolta.
  • Kauho pussiin juuri sen verran kuin tarvitset.
  • Kilohinta voi olla jopa puolet halvempi kuin valmiissa pakkauksissa.

Jos makeiset on tarkoitus antaa lahjaksi, pakkaa ne sellofaaniin ja viimeistele kauniilla lahjanarulla. Samalla saat tehtyä lahjasta henkilökohtaisemman ja juuri saajalle sopivan.

Pieni hintavertailu kaupassa voi siis säästää yllättävän summan, varsinkin jos ostat makeisia runsaammin.

Jaa vinkki myös kaverille!

Lue myös: