Parmesaani maistuu taivaalliselta pastojen kanssa – juuston kova hinta vaikuttaa kuitenkin monen kuluttajan ostopäätökseen.

Kokonainen parmesaanikiekko voi maksaa yli 1000 euroa. Yhden kiekon valmistamiseen menee vähintään vuosi siihen kuluu noin 500 litraa maitoa. Aitoa parmesaania saa valmistaa vain alueella, joka sijaitsee Italiassa, Emilia Romagnan alueella.

Food Insider vieraili Parmassa sijaitsevalla juustotilalla selvittääkseen kuinka parmesaania valmistetaan ja mikä tekee siitä niin kallista.

Voit katsoa videon alta.

Pidätkö parmesaanista? Jaa uutinen ystävällesi, jos video oli mielestäsi mielenkiintoinen! 

Kommentit

kommenttia