Oletko joskus syönyt hampurilaisen tai tacojen välissä pikkelöityä punasipulia ja miettinyt, miten siitä saa niin hyvää?

Sen tekeminen kotona on oikeasti todella helppoa. Eikä samalla tavalla tarvitse pikkelöidä pelkkää punasipulia, vaan jääkaapista voi napata monta muutakin kasvista.

Kun yhden helpon säännön painaa mieleen, pikkelöintilientä ei tarvitse joka kerta kaivaa reseptistä. Kokkien käyttämä 1–2–3-kaava kertoo suoraan, mitä liemeen tulee ja kuinka paljon.

Kasvisten pikkelöinti

1-2-3-liemen ainesosat

  • 1 osa etikkaa
  • 2 osaa sokeria
  • 3 osaa vettä.

Jos käytät mittana desilitraa, kattilaan tulee siis 1 desilitra etikkaa, 2 desilitraa sokeria ja 3 desilitraa vettä. Pienempään satsiin voit käyttää vaikka puolen desin mittaa. Oleellista on, että suhteet pysyvät samoina.

Jos taas pidät vähän voimakkaammasta etikan mausta, Yhteishyvä vinkkaa kokeilemaan 1–2–2-suhdetta eli yhtä osaa etikkaa sekä kahta osaa sokeria ja vettä.

Pilko kasvikset mahdollisimman ohuiksi

Pikapikkelöinnissä kasvisten ei tarvitse odotella liemessä päiväkausia.

Juju on siinä, että kasvikset leikataan ohuiksi viipaleiksi tai tikuiksi tai raastetaan karkeaksi raasteeksi. Silloin ne ehtivät maustua nopeasti.

Pikkelöitäväksi sopivat punasipulin lisäksi esimerkiksi kurkku, kesäkurpitsa, kaali, porkkana, retiisi, paprika, fenkoli, punajuuri, kukkakaali ja parsakaali. Myös kirsikkatomaatteja voi pikkelöidä, kun niiden pintaan pistelee ensin pieniä reikiä.

Tämä on muuten myös näppärä tapa pelastaa jääkaappiin unohtuneet kasvikset ennen kuin ne ehtivät mennä huonoiksi.

Liemen voi maustaa oman maun mukaan

Perusliemellä pääsee jo pitkälle, mutta mukaan voi hyvin heittää muitakin makuja.

Kokeile esimerkiksi mustapippuria, yrttejä, sinapinsiemeniä, valkosipulia, chiliä tai sitruunankuorta. Pieni ripaus suolaa toimii myös.

Etikkaakin voi vaihdella. Väkiviinaetikalla saat terävämmän maun, kun taas esimerkiksi valkoviini-, punaviini- ja riisiviinietikat ovat maultaan hieman lempeämpiä.

Pikapikkeli voi olla valmista jo 15 minuutissa

Lientä ei ole pakko keittää, mutta lämmittäminen auttaa sokeria liukenemaan nopeammin.

Jos haluat kasvisten pysyvän rapeina, anna liemen jäähtyä huoneenlämpöiseksi ennen kuin kaadat sen kasvisten päälle. Kovempia kasviksia, kuten juureksia ja kukkakaalia, voi puolestaan keittää liemessä noin minuutin ja jättää sitten jäähtymään siihen.

Kurkku, kesäkurpitsa ja monet raastetut kasvikset voivat maustua jo vartissa. Kovemmat kasvikset tarvitsevat vähän enemmän aikaa, mutta parissa tunnissa nekin ovat jo valmiita syötäviksi.

Jaa vinkki myös ystävillesi!

Lähde: Yhteishyvä

Lue myös: