Näin houkuttelet punkkeja tietämättäsi – 8 yleistä virhettä luonnossa
Punkkikausi on taas käynnissä, ja havaintoja tehdään Suomessa joka kevät yhä enemmän. Moni ajattelee, että punkkeja tulee vastaan vain syvällä metsässä, mutta todellisuudessa niitä voi löytyä myös esimerkiksi korkeasta heinikosta, pusikoista ja jopa omalta pihalta.
Yllättävän moni myös houkuttelee punkkeja tietämättään ihan tavallisilla tavoilla. Näihin virheisiin kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti silloin, jos liikkuu paljon luonnossa tai mökillä.
1. Liikut korkeassa heinikossa ja pusikoissa
Punkit viihtyvät erityisesti pitkässä ruohikossa, kosteissa pusikoissa ja lehtikasoissa.
Ne eivät varsinaisesti hypi tai lennä, vaan odottavat kasvillisuudessa sopivaa kyytiä. Kun ihminen tai eläin kulkee ohi, punkki tarttuu helposti mukaan.
2. Lähdet metsään sandaaleissa
Keväällä ja kesällä tekee mieli pukeutua kevyesti, mutta avoimet kengät eivät ole paras idea punkkialueilla.
Punkit pääsevät helpommin ihoon kiinni, jos nilkat ja jalat jäävät paljaiksi. Pitkävartiset kengät tai saappaat suojaavat huomattavasti paremmin.
3. Käytät leveälahkeisia housuja
Lepattavat lahkeet voivat kerätä punkkeja mukaansa yllättävän helposti.
Siksi lahkeet kannattaa työntää sukkien tai saappaiden sisään silloin, kun liikkuu korkeassa heinikossa tai metsässä. Myös pitkähihaiset vaatteet vähentävät riskiä.
4. Pukeudut tummiin vaatteisiin
Tummaa vaatetta vasten punkkia on todella vaikea huomata.
Vaaleista vaatteista punkit erottuvat paljon paremmin, jolloin ne huomaa usein jo ennen kuin ne ehtivät iholle asti.
5. Et käytä karkotetta
Hyönteiskarkote ei anna täydellistä suojaa, mutta siitä voi silti olla hyötyä.
Erityisesti ranteisiin, nilkkoihin ja hihansuihin laitettu karkote voi vähentää punkkien kiinnittymistä.
6. Lasket tavaroita maahan
Moni laskee retkellä repun, takin tai viltin suoraan maahan.
Punkki voi tarttua tavaroihin yhtä helposti kuin vaatteisiin. Siksi reppu kannattaa ripustaa esimerkiksi oksalle aina kun mahdollista.
7. Kävelet samoissa vaatteissa sisälle kotiin
Jos luonnossa käytetyt vaatteet jäävät päälle kotiin tullessa, punkki voi kulkeutua huomaamatta sisälle asti.
Vaatteet kannattaa ravistella ulkona ja vaihtaa mahdollisimman pian. Moni käy vaatteet läpi myös tarrarullalla.
8. Punkkisyyni unohtuu
Yksi tärkeimmistä tavoista ehkäistä punkkien levittämiä tauteja on tarkistaa iho retken jälkeen huolellisesti.
Erityisen tarkasti kannattaa käydä läpi taivealueet, kuten polvitaipeet, kainalot ja nivuset. Mitä nopeammin punkki poistetaan, sitä pienempi riski esimerkiksi borrelioosiin liittyy.
Punkit kannattaa ottaa vakavasti
Puutiaiset voivat levittää esimerkiksi borrelioosia ja puutiaisaivokuumetta. Siksi punkkien ehkäisyyn kannattaa oikeasti kiinnittää huomiota etenkin keväällä ja kesällä.
Onneksi pienillä tavoilla voi vähentää riskiä yllättävän paljon.
Lähde: Iltalehti
Lue myös:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jos saat tämän diagnoosin ennen eläkeikää, elinaikaa voi olla jäljellä alle 10 vuotta
- Raparperin lehdistä valmistuu tehokas kirvasuihke puolessa tunnissa
- Näin houkuttelet punkkeja tietämättäsi – 8 yleistä virhettä luonnossa
- Kotipihan syreeneistä syntyy herkullinen mehu – kokeile nyt, kun kukinta on parhaimmillaan
- Lapsuudessa mummolassa juotiin aina tätä mehua kesäisin – nyt teen sitä omille lapsilleni
- Olet taatusti ysärilapsi, jos näitä herkkuja tarjoiltiin synttäreilläsi
- Näin alkoholi näkyy kasvoissa – 4 tapaa, joilla iho reagoi juomiseen
- Grillin liekin väri paljastaa yleisen vian – tarkista tämä
- Kolmesta raaka-aineesta valmistuu maukas raparperitiiviste
- Makkaraa, kookosmaitoa ja currya – tämä yhdistelmä yllätti täysin
- Lapsetkin ottivat santsikierroksen – kiitos Hanna Sumarin reseptin
- Jos muistat nämä, olet taatusti 80–90-luvun lapsi
- Pekoniin käärityt lihapommit villitsivät grillaajat viime kesänä – nyt resepti leviää taas
- 90-luvun Raparperi-Riikka on kesän ihanin kakku – resepti kannattaa ottaa talteen
- Vanha piirakkaohje kulkee suvussamme jo neljännessä polvessa – täytteet valitaan sesongin mukaan
- Kääri jauhelihan sisälle täyte ja pyörittelee lopuksi perunaraasteeseen – lopputulos on taivaallisen hyvä
- Jo 1930-luvulla osattiin tämä herkku – eikä sen suosio ole kadonnut mihinkään
- Monen mielestä tämä kala on jopa lohta parempaa – nyt on paras aika ostaa
- Oletko maistanut prätsyköitä? Mäkisen mummon perinteinen ohje ihastuttaa
- Metsästä löytyy juuri nyt täydellinen mauste graavilohelle – kokeile ennen kuin kausi loppuu