Meidän perheessä muurinpohjalettuja paistetaan lähes jokaisella mökkireissulla. Kesälomissa parasta on juuri kiireetön yhdessäolo, ja siihen letut sopivat täydellisesti. Tuoreet mansikat, hillo ja kermavaahto pöytään, niin kesäherkku on valmis.

Aiemmin tein lettutaikinan aina vähän summanmutikassa, mutta ystävä suositteli kokeilemaan tätä reseptiä. Soppa365 mukaan ohje on peräisin letunpaiston Suomen mestarilta, joten päätin ottaa sen testiin.

Parhaat muurinpohjaletut

Ainesosat (18-20 kpl)

  • 1 l täysmaitoa
  • 2 dl vehnäjauhoja
  • 2½ dl ohrajauhoja
  • 1 kananmuna
  • ½ tl hienoa suolaa
  • voita paistamiseen

Ohje

Vaihe 1. Sekoita maito, vehnäjauhot ja ohrajauhot kulhossa tasaiseksi. Anna taikinan turvota viileässä 4–5 tuntia.

Vaihe 2. Lisää juuri ennen paistamista kananmuna ja suola. Sekoita taikina tasaiseksi. Taikinan tulee olla melko juoksevaa, jotta letuista tulee ohuita.

Vaihe 3. Kuumenna muurinpohjapannu ja voitele se voilla.

Vaihe 4. Kaada noin desilitra taikinaa pannun reunalle ja levitä se nopeasti ohueksi kerrokseksi.

Vaihe 5. Paista, kunnes reunat ovat kauniin ruskeat. Irrota lettu lastalla, käännä ja paista myös toinen puoli.

Jaa resepti myös ystävillesi!

Resepti: Soppa365

Lue myös: