Feikkiherkku: spagettiannokselta näyttävä kakku
Feikkiherkut ovat yksinkertaisesti herkkuja jotka näyttävät muulta kuin mitä ne oikeasti ovat.
Ne voivat olla suolaisia herkkuja jotka näyttävä makeilta, kuten kuppikakuilta näyttävät lihapullat. Ne voivat myös olla suolaisen näköisiä herkkuja, jotka osoittautuvatkin makeiksi, kuten tämän videon spagettiannos tai vaikka suklaasalami. Kolmas feikkiherkkutyyppi on vähiten shokeeraavin: herkut jotka näyttävät makeilta ja ovat sitä, mutta yllättävällä tavalla. Tästä esimerkkinä toimikoon jäätelötötterön näköiset kuppikakut.
Nyt kun feikkiherkkuuden teoria on hallussa, siirrytään itse asiaan, eli spagettiannoksen näköiseen kakkuun. Oheisella videolla siis näytetään miten tämä feikkiherkku rakennetaan. Ensin leivotaan porkkanakakku, joka toimii koko annoksen ytimenä. Voit leipoa porkkanakakun How to cook that -kanavan ohjeen mukaisesti, tai käyttää suomenkielisiä porkkanakakkureseptejä, joita löydät esimerkiksi täältä.
Itse spagetti on valmistettu pursottamalla porkkanakakun päälle tuorejuusto-sokerikreemiä, jonka erillisen video-ohjeen löydät täältä. Kakun ”lihapullat” ovat Ferrero Rocher -suklaakonvehteja. Kastikkeena toimii vadelmahillo, ja koko komeus on koristeltu silauksella ”parmesania” eli raastettua valkosuklaata.
Katso video yllä!
Lähde: How to cook that
Katso myös:
- Mokkapalojen pikaversio pelastaa, kun makeanhimo iskee – valmistuu mikrossa
- Yllättävä raaka-aine tuo smoothieen upean värin ja roppakaupalla hyvää
- Näillä haukipullilla teet vaikutuksen jopa appiukkoon
- Kuivakakuista ehkä kaikkein maukkain – tuoksukin ihan taivaallinen
- Keitä maidosta tämä ihana jälkiruoka – valmista alle 10 minuutissa
- Talkkunaviili jakaa mielipiteet jyrkästi – rakastatko vai inhoatko?
- Muistatko tämän vuosien takaisen ruokavillityksen? Rapeaa ja herkullista
- Kanan jauheliha ei ole koskaan ollut mun juttu – kunnes löysin tämän reseptin!
- Huoltomies varoittaa yleisestä virheestä kuivausrummun kanssa – lasku voi olla jopa 500 euroa
- Tein vegaanista juustoa kolmesta aineksesta – eniten yllätyin siitä, miten hyvää siitä tuli
- Joulutorttuihin keksittiin nyt sellainen täyte, että luumuhillo saa väistyä
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Lapseni söivät tätä helppoa arkiruokaa yökylässä ja pyytävät sitä nyt kotonakin
- Kuutamokiisseli kuuluu niihin jälkiruokiin, joita harva enää tekee – sääli, sillä ohje on ihanan helppo
- Ysärilapset muistavat tämän herkun – milloin viimeksi söit sitä?
- Tämä jälkiruoka oli erityisen suosittu 70- ja 80-luvuilla – muistatko vielä retroherkun?
- Anoppi teki pirun hyviä lihapullia – oli pakko saada ohje myös itselle
- En olisi itse tajunnut tehdä tästä kesäherkusta aamupalaa, mutta nyt on pakko kokeilla
- Muistatko vielä vuoden 2015 hittileivonnaisen? Tätä leivottiin silloin joka paikassa
- Jos kaipaat kahvipöytään jotain suolaista, kaiva esiin tämä vanha ja helppo idea