Täytetyt herkkusienet pekoniin käärittynä ovat yksi parhaista grilliherkuista – ainakin jos minulta kysytään. Tähän asti olen syönyt niitä Koskenlaskijalla täytettynä, erilaisilla tuorejuustoilla sekä aurajuustolla. Jokaisessa on omat hyvät puolensa, mutta tämä täyte toi mukaan kaivattua vaihtelua. Kokeile, jos herkkusienet ovat sinunkin herkkua.

Chimichurri-herkkusienet

Ainesosat

  • Isoja herkkusieniä
  • Pekonia
  • Maustamatonta tuorejuustoa
  • Aurinkokuivattua tomaattia suikaleina (maun mukaan)
  • Fetajuustoa (maun mukaan murennettuna)
  • Chimichurria (maun mukaan)

Ohje

Vaihe 1. Puhdista herkkusienet ja irrota varovasti kannat. Älä heitä kantoja pois – ne sopivat erinomaisesti esimerkiksi pannulla voissa paistettaviksi tai kastikkeeseen.

Vaihe 2. Valmista täyte sekoittamalla puoli purkkia tuorejuustoa, aurinkokuivatut tomaatit, murennettu feta ja chimichurri. Maista ja säädä määriä oman makusi mukaan.

Vaihe 3. Lusikoi täytettä sienien sisään runsaasti. Kääri jokainen täytetty sieni pekoniin niin, että täyte pysyy hyvin paikallaan.

Vaihe 4. Nosta sienet grilliin täytepuoli alaspäin. Anna niiden kypsyä hetki, käännä sitten varovasti ja grillaa myös toiselta puolelta, kunnes pekoni on kauniin rapeaa ja sieni pehmennyt.

Katso valmistus videolta:

@missklosebbq

Täytetyt herkkusienet on edelleen vakkari mun juhannus repertuaarissa. Mut tosta kuuma vinkki miten sen täytteen saa pysymään siellä sisällä. Koska se pelkkä pekoni ei mulla ainakaan koskaan riitä. Sisälle voi tunkea esim. tuorejuuston, fetaa, aurinkokuivattuja tomaatteja ja Miss Klosen Chimichurria. On nimittäin simppeliä. Hyvää juhannusta tasapuolisesti kaikille! ☀️🍻 #missklosebbq #misskloserubs #ripauksenparempi #grillaus #juhannus #herkkusieni #kesä

♬ Summermode – Official Sound Studio

Jaa resepti myös ystävillesi!

Lue myös: