Voiko hedelmistä saada liikaa sokeria? Totuus fruktoosista yllättää monen
Hedelmät mielletään terveellisiksi, mutta niiden sokeri herättää silti toistuvasti kysymyksiä. Tässä selkeä vastaus siihen, voiko fruktoosia saada liikaa tavallisesta ruokavaliosta.
Hedelmät kuuluvat monen arkeen, mutta niiden sokeripitoisuus herättää yllättävän usein kysymyksiä. Aiemmin tänä vuonna MTV Uutiset nosti esiin, miten fruktoosista on syntynyt maine, joka saa osan suomalaisista jopa välttelemään hedelmiä. Asiantuntijoiden mukaan hedelmien rajoittaminen ei kuitenkaan useimmissa tapauksissa perustu tutkittuun tietoon.
Kun katsoo, mistä huolet ovat lähteneet, kokonaisuus avautuu nopeasti.

Mistä hedelmien “sokeripommi”-maine on saanut alkunsa?
Hedelmiä on alettu epäillä, koska niissä oleva sokeri eli fruktoosi käyttäytyy kehossa eri tavalla kuin glukoosi. Keskustelu on kuitenkin irtautunut alkuperäisestä yhteydestään. Fruktoosin huono maine on syntynyt tutkimuksista, joissa fruktoosia on käytetty hyvin suuria määriä. Silti osa kuluttajista on alkanut ajatella, että jo muutama hedelmä olisi liikaa.
Samaan aikaan ravitsemusasiantuntijat muistuttavat, että suomalaisten ongelma on usein täysin päinvastainen. Harva yltää edes puoleen kiloon kasviksia, hedelmiä ja marjoja päivässä.
Miten paljon fruktoosia tutkimuksissa on käytetty?
MTV Uutisten haastattelussa ravitsemustieteen professori Mikael Fogelholm avasi taustaa selkeästi: tutkimusolosuhteissa fruktoosia on annettu jopa 100–150 grammaa päivässä. Tällaiset määrät voivat alkaa rasvoittaa maksaa, mutta ne eivät heijasta tavallista syömistä.
Arjessa fruktoosin saanti jää yleensä noin 30–40 grammaan. Pelkästään hedelmiä tai marjoja syömällä näihin kokeissa käytettyihin määriin ei yksinkertaisesti pääse.
Voiko hedelmillä siis saada liikaa sokeria?
Lähdetekstin asiantuntijoiden vastaus on käytännössä ei. Hedelmiä syömällä ei pääse fruktoosimääriin, joita pidetään haitallisina. Ravitsemusgenetiikan dosentti Tiina Jääskeläinen huomauttaa kuitenkin, että yksilöllisiä eroja voi olla. Jos sokerinsietokyky on heikentynyt, hyvin suuret hedelmämäärät eivät ole järkeviä. Tämä tarkoittaa kuitenkin ääripäitä, ei tavallista käyttöä.
Kokonaiskuvassa enemmän hedelmiä on yleensä parempi kuin vähemmän.
Voiko päivän annoksen juoda smoothiesta?
MTV:n jutussa sivuttiin myös kysymystä siitä, voiko päivän kasvis-, hedelmä- ja marjamäärän juoda yhtenä smoothiena. Asiantuntijoiden mukaan se on mahdollista, kunhan määrä yltää suositeltuun 500–800 grammaan. Kokonaiset kasvikset tuovat toki rakennetta ja kylläisyyttä, mutta smoothie voi olla toimiva vaihtoehto.
Vinkkaa tämä muistutuksena kaverille!
Lähde: Mtv Uutiset
Lue myös:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Vielä ehdit hyödyntää raparperit – keitä niistä ihanan vaniljaista hilloa
- Tätä marjaa kasvaa metsissämme valtavasti, mutta harva poimii sitä – 5 syytä aloittaa
- Varhaiskaalista syntyy vartissa koko perheen ruoka – lisää makkaraa tai jauhelihaa
- Oletko maistanut köyhän miehen lakkahilloa? Näin se tehdään
- Ystäväni lorauttaa kahviinsa aina oliiviöljyä – tässä syy erikoiseen tapaan
- Viime syksynä ihmiset ihastuivat tähän jälkiruokaan – nyt on taas aika tehdä sitä
- Ennen vanhaan sienet kuivattiin näin – näppärä apu etenkin isolle saaliille
- Näin teet sipulista vastustamattoman hyvää – mausta ja kääri folioon
- Murupiirakasta tulee entistä parempaa, kun lisäät tätä päälle
- Älä käytä kaikkia mustaherukoita mehuun – säästä osa tähän ihanaan herkkuun
- Jonnan juhlien bravuuri on tämä makaronisalaatti – juju piilee kastikkeessa
- Kantarellit viihtyvät erityisesti näissä paikoissa – näin löydät parhaat apajat
- Kanelinen omenavoi on parempaa kuin hillo – syksyn omenat kannattaa käyttää tähän
- Tätä tehtiin kotonamme aina, kun ruisleipä ehti kuivahtaa – nykynuoret eivät edes tunne
- Puuropiirakka tekee aamupalasta astetta herkullisemman – maistuu aivan mustikkapiirakalta
- Näin valmistat herkullista marjamehua ilman mehumaijaa
- Karjalainen perinneruoka on mainio tapa hyödyntää viime syksyn puolukat
- Paras kesäkurpitsaresepti, jota olen koskaan kokeillut – kermainen pinaatti-juustotäyte
- Maisemakahvilan marjapiirakka on kesän luottoresepti – kokeile myös mustikoilla tai viinimarjoilla
- Pörrääkö keittiössä banaanikärpäsiä? Jätä tämä yöksi pöydälle