Täysin uusi syy harrastaa kävelyä – Voi lievittää yksinäisyyttä
Kävely on helppo ja hyvä liikuntamuoto. Kävelyä on pidetty rasvanpolton kannalta yhdeksi tehokkaimmaksi liikuntalajeiksi, joten se sopii hyvin laihdutukseen. Lisäksi kävely ei maksa mitään ja sitä voi harrastaa omaan aikatauluun sopivasti. Nyt tutkijat ovat havainneet kävelyn auttavan myös yllättävään vaivaan, nimittäin yksinäisyyteen.
Yksinäisyys ei välttämättä tarkoita sitä, etteikö henkilöllä olisi ympärillään ihmisiä, vaan yksinäisyyttä voi tuntea myös, jos oma sosiaalinen elämä ei vastaa omia toiveita, tai ei koe yhteenkuuluvuuden tunnetta lähipiirinsä kanssa.
Jopa joka kolmas suomalainen kokee yksinäisyyttä. Yksinäisyys myös kroonistuu helposti, sillä yksinäisen ihmisen aivot jäävät niin sanotusti jumiin yksinäisyyden kokemukseen, ja siitä voi olla vaikea päästä irti. Joskus yksinäisyys johtuu sosiaalisten taitojen puutteesta ja sosiaalisia taitoja on vaikea harjoitella, jos ei ole vuorovaikutuksessa muiden kanssa. Kehä on valmis.
Mutta miten kävely liittyy tähän millään tavalla?
Poistu yksinäisyyden kehästä kävelyllä
Aivot kaipaavat treeniä samoin kuin lihakset. Yksinäinen ihminen ei koe stimulaatiota aivojen alueilla, jotka ovat välttämättömiä sosiaalisten suhteiden ylläpidossa ja kehittyvät juuri sosiaalisessa vuorovaikutuksessa.
Nykytutkimuksen valossa tehokas keino yksinäisyyden lievittämiseksi on pyrkiä osallistumaan sosiaalisiin aktiviteetteihin, kuten yhdistystoimintaan tai harrastuksiin – omien voimien mukaan.
Yksinäisyyden tunnetta voidaan helpottaa myös muilla tavoilla, kuten kävelyllä.
Tutkimuksen mukaan neljän tai viiden kilometrin kävely saattoi poistaa joillakin henkilöillä lievän yksinäisyyden tunteen kokonaan.
Liikunta aktivoi aivojen neuroverkkoja, mikä voi katkaista yksinäisyyteen liittyvän negatiivisten ajatusten kierteen, lievittää yksinäisyyden tunnetta ja edistää askeleiden ottamista kohti sosiaalista vuorovaikutusta.
Lähde: IL.fi
Lue myös:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pakastetun lihan säilyvyydestä liikkuu sitkeä harhaluulo – Martat oikaisevat
- Tätä hilloa kuluu kesällä purkkitolkulla – sopii täydellisesti grilliruoille
- Lapsetkin ottivat santsikierroksen – kiitos Hanna Sumarin reseptin
- Uusi tutkimus: Tämä ruokavalio voi olla terveydelle luultua haitallisempi
- Murumarjapiirakkaa vai juustokakkua? Tämä resepti yhdistää molemmat
- Marin kesäinen salaatti hurmaa raikkaalla makuyhdistelmällä
- Kaikkia kodin mukavuuksia ei haluta mökille – suomalaiset vetävät rajan
- Valmista näyttävä voileipäkääretorttu – täytteenä herkullisia Välimeren makuja
- Rikkaruohojen kitkeminen voi kostautua, jos toimit näin
- Terassin rakentamisessa tehty virhe voi käydä todella kalliiksi – vakuutus ei auta
- Jos muistat nämä, olet taatusti 80–90-luvun lapsi
- Vanha piirakkaohje kulkee suvussamme jo neljännessä polvessa – täytteet valitaan sesongin mukaan
- Jo 1930-luvulla osattiin tämä herkku – eikä sen suosio ole kadonnut mihinkään
- Hernekeitosta tuli parempaa kuin koskaan, kun vaihdoin valmistustapaa
- Pikamunkkien taikina valmistuu alle 5 minuutissa – valmiit herkut pöytään puolessa tunnissa
- Useimmat kitkevät tämän pois, mutta minä teen siitä joka vuosi pestoa
- Oletko maistanut prätsyköitä? Mäkisen mummon perinteinen ohje ihastuttaa
- Tolkuttoman maukas piirakka, joka sopii niin lounaaksi kuin juhlapöytään
- Äitienpäiväkakku, joka onnistuu ihan jokaiselta – väliin litistetään suukkoja
- Kinuskinen puolukkapiirakka sai täydet pisteet kahvipöydässä