Monelle lapsuudesta tuttu kahvipöydän herkku – tähän ei vain koskaan kyllästy!
Unelmatorttu on yksi niistä leivonnaisista, jotka tuovat heti mieleen lapsuuden. Sitä oli tarjolla niin syntymäpäivillä, mummolassa kuin ihan tavallisilla kahvihetkilläkin. Ja kyllä se maistuu edelleen yhtä hyvältä!
Unelmatortun suosio on helppo ymmärtää. Pehmeä suklaakääretorttupohja, kuohkea kermavaahto ja makeat hedelmäpalat sopivat ihanasti yhteen. Lisäksi torttu valmistuu yllättävän nopeasti, eikä aineksiakaan tarvita kovin montaa.
Tässä versiossa täytteeseen lisätään persikkaa, aprikoosia tai vuoristopapaijaa, jotka tuovat kermaiseen täytteeseen mukavasti raikkautta.
Unelmatorttu
Ainesosat (10 annosta)
Torttupohja
- 4 kananmunaa
- 1½ dl sokeria
- 1½ dl perunajauhoja
- 2 rkl kaakaojauhetta
- 2 tl leivinjauhetta
Täyte
- 2 dl vispikermaa
- ½ dl tomusokeria
- 2 tl vaniljasokeria
- 1 purkki säilykepersikoita, -aprikooseja tai vuoristopapaijaa
Lisäksi
- hieman sokeria torttupohjan kumoamiseen
- halutessasi hedelmäpaloja koristeluun
Ohje
Vaihe 1. Ota kananmunat hyvissä ajoin huoneenlämpöön. Kuumenna uuni 225 asteeseen.
Vaihe 2. Riko kananmunat kulhoon ja lisää sokeri. Vatkaa munat ja sokeri vaaleaksi, kuohkeaksi vaahdoksi.
Vaihe 3. Sekoita perunajauhot, kaakaojauhe ja leivinjauhe keskenään. Siivilöi jauhoseos muna-sokerivaahdon joukkoon ja sekoita varovasti tasaiseksi.
Vaihe 4. Levitä taikina leivinpaperilla vuoratulle uunipellille tasaiseksi levyksi.
Vaihe 5. Paista torttupohjaa 225-asteisessa uunissa noin 6–7 minuuttia. Pohja kypsyy nopeasti, joten tarkkaile sitä paistamisen loppuvaiheessa.
Vaihe 6. Ripottele puhtaalle leivinpaperille hieman sokeria. Kumoa kypsä torttulevy sokeroidun paperin päälle ja irrota paistamisessa käytetty leivinpaperi varovasti. Anna pohjan jäähtyä.
Vaihe 7. Vatkaa vispikerma kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää tomusokeri ja vaniljasokeri ja sekoita tasaiseksi.
Vaihe 8. Valuta säilykehedelmät ja leikkaa ne pieniksi kuutioiksi. Levitä hedelmäpalat jäähtyneen torttupohjan päälle.
Vaihe 9. Levitä kermavaahto tasaisesti hedelmäpalojen päälle. Kääri torttu leivinpaperin avulla napakaksi rullaksi.
Vaihe 10. Siirrä unelmatorttu jääkaappiin maustumaan ennen tarjoilua. Leikkaa torttu viipaleiksi ja koristele halutessasi hedelmäpaloilla.
Jaa resepti myös ystävillesi!
Resepti: Kotiliesi
Lue myös:
- Lähes jokainen pullaresepti neuvoo kohottamaan taikinan näin – ammattileipuri on eri mieltä
- Monelle lapsuudesta tuttu kahvipöydän herkku – tähän ei vain koskaan kyllästy!
- Voi miten hyviä nämä ovatkaan suoraan uunista! Päälle vain nokare voita
- Olin jo unohtanut tämän köksäntuntien klassikon – miten näin helppo ruoka voikin olla niin hyvää?
- Yhdistä riisi, kermavaahto ja appelsiini – muistatko tämän ysärijälkkärin?
- Lisää tonnikalaan juustoa, ruohosipulia ja muutama muu aines – paista herkullisiksi pyöryköiksi
- Kaupan vihannesosastolle ilmestyi kiinnostava uutuus – joko olet kokeillut perunamuusikurpitsaa?
- Näin helpolla ei luulisi saavan näin hyvää jauhelihakastiketta – kolme ainesta riittää
- Taisivat olla ensimmäisiä leivonnaisia, joita teimme kavereiden kanssa yläasteella koulun jälkeen
- Vuoraa kulho kääretorttuviipaleilla ja täytä luumurahkalla – Luumulotta on näyttävä retroherkku
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Unohdettu kotiruoka 70-luvulta, joka kannattaisi ottaa takaisin menuun
- Kuutamokiisseli kuuluu niihin jälkiruokiin, joita harva enää tekee – sääli, sillä ohje on ihanan helppo
- Anopilta saatu kakkuohje on peräisin 60-luvulta – tätä leivottiin ennen jatkuvasti
- Ysärilapset muistavat tämän herkun – milloin viimeksi söit sitä?
- Tämä jälkiruoka oli erityisen suosittu 70- ja 80-luvuilla – muistatko vielä retroherkun?
- Anoppi teki pirun hyviä lihapullia – oli pakko saada ohje myös itselle
- Muistatko vielä vuoden 2015 hittileivonnaisen? Tätä leivottiin silloin joka paikassa
- Tee taikina ennen nukkumaanmenoa ja jätä se pöydälle – anopin luotto-ohje sämpylöihin
- Jos kaipaat kahvipöytään jotain suolaista, kaiva esiin tämä vanha ja helppo idea