Tutkimus: Yskittääkö? Tämä herkku auttaa yllättävän tehokkaasti
Tutkijat väittävät että kaikkien rakastama herkku suojelee sinua yskältä.
Yskä yllättää nopeasti erityisesti talvisin, jolloin flunssat ja virukset ovat liikkeellä. Joskus yskän parantumiseen voi kulua jopa viikkoja, vaikka muut oireet kuten kuume tai tukkoinen nenä olisivat jo kadonneet aikoja sitten.
Yskä lähtee yleensä parhaiten riittävällä levolla, vitamiineilla, yskänlääkkeellä ja ajan kanssa.
Daily Mailin mukaan tutkijat ovat kuitenkin löytäneet uuden yskänlääkkeen, joka auttaa etenkin yskän parantamiseen. ”Salainen” raaka-aine on suklaa!
Hullin yliopistossa työskentelevä professori, Alyn Morice, aloitti tutkimuksen, joka keräsi nopeasti huomiota. Hän perusti samalla yskää tutkivan organisaation, joka kantaa nimeä International Society for the Study of Cough.
Suklaan pääraaka-aine eli kaakao tuntuu olevan todella tehokas yskän tappaja. Kaakaon teobromiini laajentaa keuhkoputkia ja se voi lievittää muun muassa astmasta ja keuhkoahtaumasta kärsivien ihmisten oireita. Suklaan vaikutusta yskää estävänä lääkkeenä on tutkittu jo vuodesta 2004. Kaakaosta valmistettua lääkettä on ollut saatavilla Etelä-Koreassa jo vuodesta 2010, mutta se on pikku hiljaa saapumassa myös Eurooppaan.
Oireet lievittyvät muutamassa päivässä
Alynin tekemään tutkimukseen osallistui 163 vapaaehtoista henkilö, jotka kärsivät yskästä. Puolet heistä sai suklaata ja puolet yskänlääkettä. Kahden päivän päästä potilaat tutkittiin uudelleen ja suklaata syöneiden ihmisten yskä oli lievittynyt.
Suklaa on niin herkullista että aion varmasti syödä sitä ensi kerralla, kun yskä iskee. Jaa tämä uutinen Facebookissa, jotta muutkin saavat syödä suklaata hyvällä omalla tunnolla, kun flunssa yllättää!
- Valmistaudu kehuihin – tällä parmesaanikanalla ilahdutat vieraat
- Nämä matokeksit näyttävät ihan liian aidoilta – täydelliset halloweeniin
- Nyt on keksitty sellainen jouluherkku, että on pakko lähteä kauppaan
- Vilkaise aina tätä yksityiskohtaa viinirypäleitä ostaessasi – näin löydät parhaat
- Joulutortuille löytyi taas kova haastaja – näitä kelpaa syödä ympäri vuoden
- Tämä kebabkiusaus on ihan törkeän hyvää – tee suosiolla iso vuoallinen
- Mokkapalojen pikaversio pelastaa, kun makeanhimo iskee – valmistuu mikrossa
- Yllättävä raaka-aine tuo smoothieen upean värin ja roppakaupalla hyvää
- Näillä haukipullilla teet vaikutuksen jopa appiukkoon
- Kuivakakuista ehkä kaikkein maukkain – tuoksukin ihan taivaallinen
- Joulutorttuihin keksittiin nyt sellainen täyte, että luumuhillo saa väistyä
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Lapseni söivät tätä helppoa arkiruokaa yökylässä ja pyytävät sitä nyt kotonakin
- Kuutamokiisseli kuuluu niihin jälkiruokiin, joita harva enää tekee – sääli, sillä ohje on ihanan helppo
- Ysärilapset muistavat tämän herkun – milloin viimeksi söit sitä?
- Tämä jälkiruoka oli erityisen suosittu 70- ja 80-luvuilla – muistatko vielä retroherkun?
- Anoppi teki pirun hyviä lihapullia – oli pakko saada ohje myös itselle
- En olisi itse tajunnut tehdä tästä kesäherkusta aamupalaa, mutta nyt on pakko kokeilla
- Muistatko vielä vuoden 2015 hittileivonnaisen? Tätä leivottiin silloin joka paikassa
- Jos kaipaat kahvipöytään jotain suolaista, kaiva esiin tämä vanha ja helppo idea

