Suuntaatko Viroon kesällä? Näitä herkkuja sinun on maistettava
Kesä on monelle suomalaiselle suosittua Viron-matkailun aikaa. Tallinnan ja muiden virolaiskaupunkien ruokakaupoista löytyy paljon tuttua, mutta myös tuotteita, joita ei välttämättä löydä suomalaisista marketeista.
Visit Tallinnan markkinointiasiantuntijan mukaan erityisesti tietyissä tuoteryhmissä valikoimaa on Virossa enemmän kuin Suomessa. Jos ostoskoriin haluaa napata jotain paikallista, näitä tuotteita kannattaa kokeilla.
Virolaiset herkut, joita kannattaa etsiä ruokakaupoista
1. Maustetut raejuustot
Virolaisten kauppojen raejuustohyllyiltä löytyy makuja, joita Suomessa näkee harvemmin. Valikoimassa voi olla esimerkiksi lakkahillon, creme bruleen, suolakurkku-tillin tai suklaahippujen makuisia vaihtoehtoja.
Maustetut raejuustot ovat nousseet viime vuosina suomalaisten suosioon, ja moni ostaa niitä mukaan juuri ennen kotimatkaa.
2. Musta leipä
Must leib eli musta leipä kuuluu olennaisena osana virolaiseen ruokakulttuuriin.
Limppua muistuttavan leivän maku vaihtelee voimakkaan rukiisesta hieman makeampiin versioihin, ja tarjolla on myös siemenillä täydennettyjä vaihtoehtoja.
3. Perinteiset virolaiset kakut
Virolaisten markettien leivonnaisosastot tunnetaan laajasta valikoimastaan.
Paikallisiin klassikoihin kuuluvat esimerkiksi pealinna kook eli pääkaupungin kakku sekä meekook eli hunajakakku, joka on monelle virolaiselle tuttu kahvipöydän herkku.
4. Säilykkeet ja hillot
Virossa säilykevalikoima on monien mielestä tavallista monipuolisempi.
Kauppojen hyllyiltä löytyy erilaisia keittoja, säilykkeitä ja hilloja, joita on helppo napata mukaan myös tuliaisiksi.
5. Virolainen hunaja
Hunajalla on Virossa pitkät perinteet, ja sitä pidetään tärkeänä osana maan ruokakulttuuria.
Valikoimaa löytyy runsaasti, joten hunajan ystävän kannattaa vertailla eri vaihtoehtoja ja löytää oma suosikkinsa.
6. Kalev-makeiset
Kalev on yksi Viron tunnetuimmista makeisvalmistajista, ja sen tuotteet ovat suosittuja tuliaisia myös suomalaisten keskuudessa.
Valikoimasta löytyy suklaata, karamelleja ja konvehteja sekä makuja, joita ei välttämättä löydy Suomen kaupoista.
Jaa vinkit myös ystävillesi!
Lähde: Kotiliesi
Lue myös:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pakastettua lihaa ei kannattaisi sulattaa ennen paistamista – tässä syy
- Muistatko vielä tämän jäätelötrendin? Jäätelöä, suolaa ja oliiviöljyä
- Näinä kellonaikoina herkkuja tekee mieli kaikkein eniten
- Hermostuneisuuteen voi löytyä apua myös ruoasta – tässä 5 hyvää vaihtoehtoa
- Norjasta saadut tuliaiset veivät suoraan lapsuuden makuihin – tein tätä keittoa ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin
- Kysy lapseltasi tämä yksi kysymys jokaisella aterialla
- Kärsitkö kovista kuukautiskivuista? Näitä ruokia kannattaa välttää
- Tätä kirjolohirisottoa teen aina, kun tekee mieli jotain vähän parempaa
- Meneekö jäätelö aina kivikovaksi pakastimessa? Näin pidät sen sopivan pehmeänä
- Hiero sitruunaa saunan lasioveen – sameus katoaa yllättävän helposti
- Kesän helpoin vierasvara? Sekoita mansikat, rahka ja vaniljakastike yhteen
- Tämä yksinkertainen piharatkaisu voi pitää punkit loitolla tehokkaammin kuin nurmikon leikkaaminen
- Vieraat osaavat jo odottaa näitä meidän perheen juhlissa – tarjolla vuodesta toiseen
- Kaadoin päiväysvanhaa piimää kylpyhuoneen kaakeleille – teen kyllä toistekin
- Halpa arkiruoka pääsi yllättämään: ”Täähän oli aivan jumalattoman hyvää!”
- Erikoinen yhdistelmä grillissä herätti epäilyksiä, mutta lopulta oli pakko ottaa lisää
- Harva enää leipoo tätä, vaikka maku vie kielen mennessään
- Trendaava vessatuoksu syntyy huuhteluaineesta ja vanulapuista – näin se tehdään
- Kaveri teki tolkuttoman hyvää savulohta – murusteli tätä kalan päälle
- Raparperista syntyy kuohkea jälkiruoka, joka vie suoraan lapsuuteen