Mehumaijalla valmistettu mehu ei ole niin vitamiinipitoinen – tee mehu ennemmin näin
Monet valmistavat loppukesän marjoista mehua, ja monilla varmasti on tätä varten mehumaija. Se on toki kätevä, koska sillä saa tehtyä ison määrän mehua melko pienellä vaivalla.
Jos marjoista haluaa kuitenkin saada mahdollisimman paljon vitamiineja talteen, mehumaija ei ole paras vaihtoehto. Höyryttämisessä osa marjojen hyvistä aineista jää nimittäin marjamassaan eikä päädy juotavaan mehuun.
Etenkin mustaherukka tunnetaan hyvänä C-vitamiinin lähteenä, joten valmistustavalla voi olla yllättävänkin paljon merkitystä.
Suuri osa C-vitamiinista jää marjamassaan
Marttojen mukaan höyryttäminen on vaivaton tapa valmistaa mehua etenkin silloin, kun marjoja on paljon. C-vitamiinin kannalta se ei kuitenkaan ole paras vaihtoehto.
Kotilieden jutussa kerrotaan, että suuri osa marjojen C-vitamiinista ja flavonoideista jää mehustamisen jälkeen marjamassaan. Mustaherukan kohdalla valmiiseen mehuun jää jutun mukaan vain noin 10 prosenttia C-vitamiinista.
Myös marjojen kuitu jää pitkälti käyttämättä, kun kuoret, siemenet ja muu kiinteä osa erotetaan mehusta.
Tee marjoista tuoremehua
Yksi vaihtoehto on tuoremehu. Siinä marjoja ei kuumenneta, vaan ne voidaan esimerkiksi survoa, jauhaa tai käsitellä mehulingolla.
Arktiset Aromit suosittelee säilyttämään kotona tehdyn tuoremehun pakastamalla. Näin mehua ei tarvitse kuumentaa säilyvyyden parantamiseksi.
Tuoremehun voi myös pastöroida eli kuumentaa noin 80 asteeseen ja pullottaa sen jälkeen puhtaisiin pulloihin.
Vielä enemmän saat talteen tekemällä nektaria
Jos haluat käyttää marjan mahdollisimman tarkkaan, toinen vaihtoehto on nektari. Siinä myös marjan kuoret ja malto jäävät mukaan.
Kotona nektari syntyy yksinkertaisesti soseuttamalla marjat esimerkiksi sauvasekoittimella. Soseeseen lisätään hieman vettä ja halutessa sokeria. Arktisten Aromien ohjeessa yhtä marjakiloa kohden lisätään noin 2–4 desilitraa vettä.
Nektarin voi pakastaa ilman kuumentamista. Jos sitä ei pakasteta, sen voi pastöroida kuumentamalla noin 80 asteeseen ja säilyttää sen jälkeen viileässä.
Kaikkein yksinkertaisin tapa saada marjoista niiden sisältämät ravintoaineet on tietysti syödä marjat kokonaisina. Niitä voi pakastaa sellaisenaan ja käyttää talven mittaan esimerkiksi puuron, jogurtin tai smoothien joukossa.
Mehumaija on siis edelleen kätevä apuri ison marjasadon käsittelyssä. Jos tärkeintä on saada marjojen vitamiinit ja muut ravintoaineet mahdollisimman hyvin käyttöön, tuoremehu, nektari tai kokonaiset marjat ovat parempia vaihtoehtoja.
Lähde: Kotiliesi
Lue myös:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Näitä rieskoja teen silloin, kun leipä on päässyt loppumaan – helppoa ja nopeaa
- Maistoin ystävän tekemää kaalikeittoa – tätä on pakko tehdä itsekin
- Tässä tilanteessa ruoka kannattaa syödä seisten – tutkimuksessa havaittiin yllättävä vaikutus
- Annikki-mummo tekee puolukkapiirakan aina näin – yksinkertainen ohje on pitänyt pintansa
- Älä nauti näitä ruokia ja juomia, jos et halua seksihalujesi latistuvan
- Tein sienipastan carbonaran tyyliin – maistui jopa lapsille
- Suppilovahveroista syntyy syksyn paras suolainen piirakka – valmis torttutaikina tekee siitä helpon
- Sienestäjät ovat innostuneet tästä säilöntätavasta – kokeile sinäkin
- Tee bolognese vaihteeksi kukkakaalista – maukas arkiruoka valmistuu puolessa tunnissa
- Curry ja AURA samassa kastikkeessa? Oli niin erikoinen yhdistelmä, että oli pakko kokeilla
- Jonnan juhlien bravuuri on tämä makaronisalaatti – juju piilee kastikkeessa
- Näin valmistat hotelliaamiaiselta tutun herkullisen munakkaan kotona
- Kantarellit viihtyvät erityisesti näissä paikoissa – näin löydät parhaat apajat
- Kanelinen omenavoi on parempaa kuin hillo – syksyn omenat kannattaa käyttää tähän
- Puolukkamehusta tuli entistä parempaa, kun hoksasin maustaa sen näin
- Pörrääkö keittiössä banaanikärpäsiä? Jätä tämä yöksi pöydälle
- Oletko maistanut köyhän miehen lakkahilloa? Näin se tehdään
- Puuropiirakka tekee aamupalasta astetta herkullisemman – maistuu aivan mustikkapiirakalta
- Sienestäjät ovat innostuneet tästä säilöntätavasta – kokeile sinäkin
- Kaurahiutaleita, raejuustoa ja mustikoita – Leivo ilman vehnää ja sokeria