Lunta ei saa kasata minne sattuu – tiesitkö nämä säännöt?
Vaikka moni jo odottaa kevään ensimmäisiä merkkejä, talvi ei ole vielä ohi. Lunta on luvassa eri puolille Suomea, ja se tarkoittaa tuttua urakkaa pihoilla ja taloyhtiöiden alueilla. Kun kinokset kasvavat, myös kysymys herää: mihin kaiken lumen oikein saa laittaa?
Lähtökohta on selkeä. Tontille satanut lumi on tontin omistajan tai taloyhtiön vastuulla, eikä sitä voi siirtää minne tahansa tilanpuutteen vuoksi.
Näihin paikkoihin lunta ei saa kasata
Lunta ei saa kolata:
- kaupungin tai kunnan alueelle
- tielle tai kadulle
- naapurin tontille ilman lupaa
Vaikka omalla pihalla tila kävisi vähiin, lumi kuuluu kasata omalle tontille. Pientaloissa ongelma on usein hallittavissa, mutta suuremmissa kiinteistöissä lunta kertyy nopeasti suuria määriä. Lumen kuljettaminen pois on mahdollista, mutta se on kallista ja vie aikaa.
Jos lunta siirretään omin päin tontin rajojen ulkopuolelle, seurauksena voi olla uhkasakko tai vahingonkorvausvastuu, jos toiminnasta aiheutuu haittaa. Äärimmäisissä tilanteissa kyse voi olla jopa rikosoikeudellisesta asiasta.
Naapurin puolelle kolattu lumi on omiaan synnyttämään riitoja. Siksi asiasta kannattaa aina sopia etukäteen, jos yhteisiä ratkaisuja tarvitaan.
Lumikasat huomioidaan jo suunnittelussa
Nykyisin lumikasojen paikat pyritään ottamaan huomioon jo rakennuslupavaiheessa pihasuunnitelmassa. Silti runsaslumisina talvina tila voi loppua kesken.
Silloin oikea ratkaisu on järjestää lumen poisvienti asianmukaisesti, ei siirtää lunta tielle tai toisen tontille.
Muistuta asiasta myös tuttaviasi!
Lähde: Iltalehti
Lue myös:
- Mikäs sen syksyisempää kuin sienillä täytetty lihapiirakka – tätä oli pakko kokeilla
- Sisko kehui raejuustomunakasta niin vuolaasti, että pitihän sitä itsekin testata
- Tämän jauhelihakastikkeen avulla sain lapset syömään huomaamatta kasan kasviksia
- Saadaksesi litran kotitekoista kaurajuomaa tarvitset vain pari desiä kaurahiutaleita ja vettä
- Tarkista, muhiiko sinunkin saunassasi ikävä yllätys – syynä varsin yleinen tapa
- Sinapinsiementen pikkelöinti osoittautui nerokkaaksi – sopii niin hodareihin kuin kalaruokiin
- Satun omenapiirakka sai somen sekaisin jo vuosia sitten – siitä syntyi lempinimi ”somenapiirakka”
- Kukkakaalia kannattaisi syödä paljon useammin – nämä 6 syytä puhuvat sen puolesta
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Näistä merkeistä voit päätellä, että syöt liian vähän hiilihydraatteja
- ”Eläkeläisten kakku” on Ruotsissa rakastettu klassikko – katso helppo ohje
- Mieti kahdesti ennen kuin nappaat ilmaisen maistiaisen kaupassa
- Putkimies haluaa suomalaisten muuttavan yhden tavan vessassa – moni ei tule ajatelleeksi seurauksia
- Saaran terveellisemmät korvapuustipallot nousivat nopeasti suosioon – katso helppo ohje
- Unohdettu kotiruoka 70-luvulta, joka kannattaisi ottaa takaisin menuun
- Annikki-mummo tekee puolukkapiirakan aina näin – yksinkertainen ohje on pitänyt pintansa
- Jälleen yksi edullinen ja maukas arkiruoka – hintaa annokselle jää vain noin 1,50 euroa
- Näitä rieskoja teen silloin, kun leipä on päässyt loppumaan – helppoa ja nopeaa
- Ysärilapset muistavat tämän herkun – milloin viimeksi söit sitä?
- Anopilta saatu kakkuohje on peräisin 60-luvulta – tätä leivottiin ennen jatkuvasti