Britit keksivät ratkaisun banaanien ikuisuusongelmaan – tätä moni on varmasti odottanut
Jos kuulut siihen ryhmään, joka ei välitä tummuneista banaaneista, tässä sinulle iloinen uutinen. Britanniassa kehitetään nimittäin banaania, joka ei muutu ruskeaksi yhtä nopeasti kuin tavallinen banaani.
Brittiläisen Tropic Biosciences -yrityksen kehittämä banaani säilyy pidempään ja voi pysyä keltaisena jopa 24 tuntia kuorimisen jälkeen.
Banaani ei tummu yhtä nopeasti
Tavallinen banaani alkaa tummua melko nopeasti, varsinkin jos se kolhiintuu tai jää pitkäksi aikaa huoneenlämpöön. Uuden banaanin kohdalla näin ei pitäisi käydä yhtä nopeasti.
Yritys on muokannut banaanin kolmea geeniä, jotka liittyvät tummumiseen. Muutosten ansiosta banaani ei tuota polyfenolioksidaasi-nimistä entsyymiä, joka saa hedelmän muuttumaan ruskeaksi.
Tropic Biosciencesin toimitusjohtaja Gilad Gershon kertoi The Timesille, että myös luonnonvaraisista banaaneista löytyy lajikkeita, jotka tummuvat hitaammin kuin kaupoissa myytävät banaanit.
Yritys haluaa nyt saman ominaisuuden tavallisiin kaupan banaaneihin.
Banaaneja voisi päätyä vähemmän roskiin
Hitaammin tummuvalla banaanilla halutaan ennen kaikkea vähentää ruokahävikkiä.
Brittiviranomaisten mukaan noin 20 prosenttia banaaneista heitetään pois tummumisen vuoksi. Jos banaani pysyisi hyvänä pidempään, osa tästä hävikistä voitaisiin välttää.
Uudesta banaanista voisi olla hyötyä myös esimerkiksi hedelmäsalaateissa. Nyt viipaloitu banaani tummuu nopeasti, mutta uudenlainen banaani voisi pysyä keltaisena jopa vuorokauden kuorimisen jälkeen.
Sitä voitaisiin käyttää myös muissa valmiissa tuotteissa, kuten banoffee-piirakoissa.
Kauppoihin banaani ei ole vielä päässyt
Uutta banaania ei vielä löydy kauppojen hedelmäosastoilta.
Ennen myyntiin pääsyä sen täytyy läpäistä Britannian elintarviketurvallisuusvirasto FSA turvallisuustarkastukset.
Jos banaani saa hyväksynnän, sitä ei tarvitse merkitä Britanniassa geenimuokatuksi. Myyntiin sitä olisi tulossa vain Britanniassa.
Tropic Biosciences kehittää myös banaania, joka kestäisi paremmin Panamantautia. Kyseessä on banaaniviljelmillä leviävä sienitauti, joka uhkaa yleisintä banaanilajiketta.
Britanniassa geenimuokkausta koskevaa sääntelyä höllennettiin vuonna 2022. Sen jälkeen tutkijat ovat voineet kehittää uusia lajikkeita esimerkiksi poistamalla geenejä tai hyödyntämällä saman lajin eri lajikkeiden ominaisuuksia. Geenien siirtäminen lajista toiseen on edelleen kiellettyä.
Myös EU kasvien geenimuokkausta koskevat säännöt ovat muuttumassa. Uutta lainsäädäntöä aletaan soveltaa vuoden 2028 puolivälissä.
Nähtäväksi jää, päätyykö hitaammin tummuva banaani lopulta kauppoihin. Ainakin ajatus banaanista, jota ei tarvitse kiirehtiä syömään ennen sen tummumista, kuulostaa monen kannalta varsin kätevältä.
Lähde: IL
Lue myös:
- Britit keksivät ratkaisun banaanien ikuisuusongelmaan – tätä moni on varmasti odottanut
- Tiltun peltirieskaan ei tule lainkaan jauhoja – lämpimänä voin kanssa se vasta herkkua onkin
- Kokeile lasagnea Marin tapaan – jätä valkokastike pois ja tee näin
- Piian lapsuuden leipäherkku herätti somessa muistoja – söitkö sinäkin tätä?
- Isomummun ajoilta tuttu kirsikkapiirakka on ajaton klassikko
- Vuosikymmeniä vanha tapa valmistaa broileria on yhä kokeilemisen arvoinen
- Tällainen sienipiirakka maistuu minulle – reilusti täytettä kahden taikinalevyn välissä
- Papan kalamureke oli koko perheen suosikki – tällä reseptillä hän sen aina teki
- Jos kaipaat kahvipöytään jotain suolaista, kaiva esiin tämä vanha ja helppo idea
- Ysärilapset muistavat tämän herkun – milloin viimeksi söit sitä?
- ”Eläkeläisten kakku” on Ruotsissa rakastettu klassikko – katso helppo ohje
- Mieti kahdesti ennen kuin nappaat ilmaisen maistiaisen kaupassa
- Saaran terveellisemmät korvapuustipallot nousivat nopeasti suosioon – katso helppo ohje
- Unohdettu kotiruoka 70-luvulta, joka kannattaisi ottaa takaisin menuun
- Näin valmistat hotelliaamiaiselta tutun herkullisen munakkaan kotona
- Annikki-mummo tekee puolukkapiirakan aina näin – yksinkertainen ohje on pitänyt pintansa
- Jälleen yksi edullinen ja maukas arkiruoka – hintaa annokselle jää vain noin 1,50 euroa
- Näitä rieskoja teen silloin, kun leipä on päässyt loppumaan – helppoa ja nopeaa
- Anopilta saatu kakkuohje on peräisin 60-luvulta – tätä leivottiin ennen jatkuvasti
- Sienestäjät ovat innostuneet tästä säilöntätavasta – kokeile sinäkin